Grypa666's Blog

Co gorsze grypa czy kompleks jot?

ALERT: globalne zagrożenie radioaktywne z Japonii idzie na wschód

Posted by grypa666 w dniu 15/03/2011

Zawartość – szukaj wg działów lub wg słów kluczowych wyszukiwarką tekstu swego komputera

 • Alerty do ALERTU

Przedawkowanie jodku potasu

LLRC 21.3.2011
Szokujące kłamstwa w Kanadzie
Eksplozje wodoru z basenu 4 w Daiicz
LLRC: Emitery alfa, liczniki Geigera
Brytyjski rząd dezinformuje o licznikach Geigera
Grypa666 już nie wysyła alertów e-pocztą
ECRR ocenia zagrożenie z Fukuszimy
Jaka dawka przeciw radioaktywnemu jodowi?
Od eksperta nt. radioaktywności

 • Modlitwy
 • Krzyczące nagłówki
 • Najnowsze doniesienia
 • Aspekty techniczne
 • Globalny potencjalny zasięg skażenia
 • Sciemnianie przez władze
 • Skażenie
 • Aspekty polityczne
 • Aspekty społeczne
 • Czytelnicy piszą
 • Srodki zaradcze

††††††††††††††††††††††††††††

ALERT 9: Polacy przedawkowali jodek potasu po Czarnobylu

Zbig: odwiedziłem tego znajomego farmaceute i okazuje sie, ze ma te preparaty jodowe, w polsce nazywa sie to jodid, jest to związek jodu – jodek potasu, służy do terapii niedoborów jodu dla tarczycy… faktycznie jedna tabletka ma 130 MIKROGRAMÓW, w skrócie mcg, a NIE MILIGRAMÓW, bo dawka byłaby 1000 razy wieksza i bardzo szkodliwa dla tarczycy.
A jako ciekawostkę powiedział mi, ze wielu ludzi ma kłopoty z tarczycą do dzis własnie z powodu przedawkowania wtedy z czarmobylem, bo prawie nikt nie przestrzegał tej dawki – to trzeba było 1 krople na szklanke, a ludzie pili np. łyżeczke wprost  buteleczki i przyjmowali własnie dawki MILIGrAMOWE albo i wieksze. problemy maja ludzie właśnie z powodu uszkodzenia tarczycy, a nie czernobyla i jodu r-aktywnego. A dzisiaj w wiekszości mamy jednak problemy nawet z nadmiarem jodu, przewaznie uzywamy soli jodowanej, tak wiec potrzebne dawki zazwyczaj dostajemy…  tak wiec max dzienna dawka to wlasnie te 130 mikrogramów… Przy 1% roztworze jodku potasu to kilka kropel na szklankę, a dokładnie łyżeczka (ok 5 cm3) na 2,5 l wody i po rozmieszaniu z tego mozna zażyć łyżeczkę, co da własnie 100 mikrogramów, czyli 0,1 miligrama…

ALERT 8: LLRC 21.3.2011

Wypływa kwestia oficjalnych prób zbagatelizowania skutków radiologicznych katastrofy Fukuszima. Wydeaje się, że nie ma monitoringu izotopów emitujących alfa. Władze nuklearne Japonii opublikowały notatkę prasową (20.3.2011) o zebraniu próbek pyłu z miejsca katastrofy. Mówi tylko o emiterach gamma, które łatwo wykryć i ciężko ukryć.

Animacja pokazuje piuropusz z pożaru reaktora 4 w odstępach 3 godz., 15-16.3.2011. Fukuszima w centrum, na prawo Pacyfik, na lewo ląd, gdzie wprowadzono ograniczenia odnośnie niektórej żywności.

W USA donoszono o wykryciu radiacji, lecz spójna odpowiedź oficjalna to uspokajanie. Dane z monitoringu przez EPA zniknęły z netu. W Kanadzie brak oficjalnego publicznego oświadczenia o zagrożeniu Kanadyjczyków wdychających opady. Oficjalne zalecenie At what dose might health effects occur? (Przy jakiej dawce mogą wystąpić skutki na zdrowie) jest nijakie i mylące. Prawdziwa odpowiedź: żadna dawka nie jest bezpieczna, a pluton i uran są niezwykle niebezpieczne, jeśli pobrać je z oddychaniem lub pożywieniem, nawet jeśli ocenione „dawki” są b. małe. Obecnie nie możemy wiedzieć, czy te izotopy docierają do zach. wybrzeży Ameryk.

fukushima fallout plume 15-16 March 2011

ALERT 7: Szokujące kłamstwa w Kanadzie

Stan Kłamstw, zamiast Stanu Wyjątkowego

Tedd Wayman (UMRC) email do Piotr Bein 21.3.2011

Moim zdaniem dzieci powinny pozostać wewn., a uszczelnienie domu to mądre posunięcie. Zwiększyć dawkę soli jodowanej (jeśli nie ma choroby tarczycy). Żadnego wychodzenia na dwór. Deszcz i śnieg wymywa opady radioaktywne, ale kieruje je do systemu ścieków.

Zdumiewająco, brak oficjalnych oświadczeń publicznych o zagrożeniu Kanadyjczyków oddychaniem opadami radioaktywnymi z Daiiczi. Wiemy, że piuropusz dotarł do Ameryki Płn., więc czemu oficjalna cisza? Izotopy jodu, cezu, strontu i plutonu to czynniki rakotwórcze klasy 1 wg International Agency for Research in Cancer, Światowej Organizacji Zdrowia. Brak ostrzeżenia i zaleceń dla Kanadyjczyków pokazuje podłe zawodowe i moralne niedbalstwo ministerstwa zdrowia Kanady, CNSC (Komisja Bezpieczeństwa Nuklearnego Kanady) i agencji zdrowia publicznego, podczas gdy opady koncentrują się w organizamach Kanadyjczyków od wdychania zawieszonych w powietrzu pyłków do płuc, skąd przedostają się do krwi. CNSC wciąż mówi o spożywaniu, a wdychanie jest głównym problemem dla zdrowia. To jest ta sama dezinformacja, jaką CNSC popełniło w Port Hope, Peterborough i Toronto, gdzie produkuje się paliwo nuklearne Kanady.

Obudziliśmy się do wiadomości o dymie z reaktorów. Ratowników w Daiiczi ewakuowano z powodu nowego piuropuszu (dymu, pary?) z basenu zużytych prętów. Jest koloru szarego, chyba mieszanka pary i tlenków. Rdzeń reaktora 3 wydaje się jest pod nadmiernym ciśnieniem. Wg oficjalnego oświadczenia z Japonii, nie ma zmiany radioaktywności w połączeniu z nowym „dymem”. Dowodzi to oficjalnego kłamstwa albo niewłaściweg sprzętu i monitorowania. Niemożliwe, że zwiększone emisje dymu i pary nie niosą ze sobą materiału radioaktywnego. Jeśli piuropusz sygnalizuje zwiększoną aktywność w basenie lub rdzeniu, produkcja neutronów i promieni gamma zaznaczą się wyższymi odczytami w bezpośrednim sąsiedztwie siłowni.

Doniesienia z Japonii na bieżąco.

Ogromny rozmiar kłamstw w Kanadzie i USA. Nie wyobrażam sobie żadnego scenariusza, żeby scyntylatory na lotniskach alarmowały o radiacji o niskim natężeniu. Nikt nie stosuje stacjonarnych detektorów alfa i beta, tylko scyntylatory gamma (w Am. Płn. produkowane przeważnie przez Exploranium, firmę kanadyjską nabytą przez SAIC do dostaw dla bezpieki USA, DHS) do wykrywania emisji gamma i neutronów w BMR i materiałach nuklearnych do produkcji broni atomowej (pluton, wzbogacony uran i zubożony uran).

Produkty rozszczepienia nuklearnego wyciekłe z Daiiczi to przeważnie emitery beta; źródła paliwa  (pluton i uran) wykryją detektory gamma. Z definicji, tylko intensywne emisje zaagitują detektory na lotniskach. Jestem zdumiony, że władze nawet nie próbują być ostrożne w kłamstwach: małe ilości radiacji byłoby prawidłowe, a nie radiacja na niskim poziomie. Także z definicji, emisje produktów rozszczepiania i z paliwa nuklearnego to radiacja na wysokim poziomie. Kiedyś, wykrycie tych materiałów w powietrzu prowadzilo do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Teraz deklarują Stan Kłamstw.

ALERT 6: Wybuchy wodoru w basenie bloku 4

Ustał strumień dość dokładnych relacji z pola bitwy z nuklearnym demonem w Daiiczi. A co się tam wzniesie w atmosferę, obiegnie glob wielokrotnie, roznosząc radioaktywność po pólkuli płn. Musimy bez przerwy obserwować akcję ratunkową — eksplozje, upusty „pary” i ciśnienia, pożary zużytego paliwa w basenach chłodzących, obnażanie go przez wygotowanie  cieczy (nie nazywam wodą tej radioaktywnej zupy), polewanie wodą itp., które wzniecają radioaktywny pył i gazy do atmosfery.  Na ten ważki temat czerpię info głównie z Wiki, gdzie od czasu raportu 19.3.2011 22:00, następny raport wymienia eksplozje wodoru w basenie 4. Jeszcze 18.3.2011 16:00 raportowano zbieranie się tam wodoru, po wygotowaniu się cieczy o 07:20. Możliwe, że jak pisze Tedd Weyman w dziale Aspekty techniczneo o mieszaniu wody z uranem w rdzeniu reaktora:

Woda dodana do uranu produkuje wodór. Jest zabronione mieszać uran z wodą. Problem: rdzeń stapia się, woda obniża temperaturę, ale i wytwarza wodór w rdzeniu reaktora. […] Reakcje chemiczne wody z rozmaitymi metalami, podsycane przez ciepło reaktora, prowadzą do eksplozji i reakcji, które wyparowują i kombinują kilkaset sztucznych, chemicznych i radioaktywnych substancji w rdzeniu reaktora i poza.

Wysłałem pytanie do Tedda, czy podobnie reaguje woda z uranem w wypalonych prętach. Wydzielanie wodoru występuje obok problemu możliwego przecieku z uszkodzonego basenu 4. Tedd odpowiedział potwierdzająco:

Tedd Weyman: Szereg metali i materiałów ceramicznych w reaktorach jądrowych doznaje chemicznych interakcji w kontakcie z wodą, tj. hydrolizy i radiolizy. Jednym z najniebepieczniejszych (poza produktami kinetycznej reakcji jądrowej) jest powstawanie hydrydów i gazu wybuchowego, wodoru. Surowe czy nowe pręty paliwowe (paliwo MOX z plutonu i uranu) jak i zużyte pręty paliwowe wytwarzają wodór.

Click to access 16378.pdf


http://www.osti.gov/energycitations/product.biblio.jsp?query_id=1&page=0&osti_id=5227517
http://tinyurl.com/4lcpj2p

ALERT 5: LLRC – Emitery alfa, liczniki Geigera: o obserwacji skażenia radiologicznego

Istotnymi dla obecnej sytuacji, głównymi izotopami wysyłającymi promieniowanie alfa są pluton i uran. Mogą wykryć je w otoczeniu tylko wyspecjalizowane, kosztowne scyntylatory jak DP2 Elektra. Nawet wtedy kienko czujnika detectora musi byc 2 cm od radioaktywnej cząstki. Jest to jednak niewskazane, bo cienką pokrywę okienka może uszkodzić źdźbło trawy, wymagając naprawy. Tańsze (ale wciąż kosztowne) instrumenty jak Gamma Scout, które wg producenta mogą wykryć alfa, być może reagują w jakiś marginalny sposób na cząstkę na okienku czujnika, ale nie wiadomo, na co licznik zareagował, a sygnały gamma przyćmią jakiekolwiek promieniowanie alfa. Jeśli nie wierzysz naszemu zaleceniu, oto niezależna opinia.

Jest powód do niepokoju. Jak już donieśliśmy, jest więcej niż prawdopodobne (właściwie pewne), że pluton i uran są w opadach promieniotwórczych z Japonii. Jeśli sygnał gamma przekracza poziom promienowania tła, trzeba zakładać, że w powietrzu unoszą się cząstki pyłu, ktorych nie chcesz wewn. organizmu. Problem z promienowaniem alfa taki, że chociaż zasięg ma bardzo mały, to są niezmiernie niszczące, zabijając komórki i potencjalnie mutując DNA komórek, które przetrwają napromieniowanie. Standardowy model ICRP ryzyka radiologicznego bierze przeciętną energii tego promieniowania tak, jakby była rozlożona na duże masy tkanki, z wnioskiem, że zagrożenie jest niewielkie. To jest równie głupie jak wiara, że jeśli możemy ogrzać się przy ogniu, tak samo bezpieczne jest zaabsorbować tę samą ilość ciepła konsumując rozpaloną do czerwoności kulę łożyskową.

W momnecie pisania wciąż nie znamy informacji z Japonii nt. emiterów alfa z miejsca katastrofy. Jest to poważne zaniedbanie obowiązku wobec publiki. Główne zalecenie o monitoringu skażenia

ALERT 4: LLRC: Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych dezinformuje o licznikach Geigera – wyjaśnienie o monitowaniu skażenia radioaktywnego

LLRC 20.3.2011 – Jeden z naszych korespondentów donosi, że ministerstwo twierdzi iż liczniki Geigera nogą mierzyć promieniowanie alfa. Nie wiemy, czemu ministerstwo podejmuje temat, ale są pod presją dawania wiarygodnych zaleceń Brytyjczykom w Japonii i podejrzeway, że rzucają się na wszystko, co mogłoby podważyć zaufanie do wszystkiego, co podajemy. Kwestia promieniowania alfa jest ważna i ministerstwo jest winne zmyłki. Jeśli ludzie myślą, że liczniki Geigera mogą wykryć pluton i uran, to i uwierzą, że niskie odczyty znaczą brak tych emiterów alfa. Nie tak. Czytaj więcej. Opinia niezależna [przesłana do Piotra Beina 19.3.2011 przez Tedda Weymana z UMRC i opublikowana najpierwsza].

ALERT 3: Grypa666 już nie wysyła alertów e-pocztą

Mam już nadmiar roboty z publikowaniem na 2 blogach, tłumaczeniem na polski najważniejszych rzeczy. Jeśli interesuje cię kryzys nuklearny w Japonii i jego globalne następstwa, śledź:
http://www.piotrbein.wordpress.com
http://www.grypa666.wordpress.com
gdzie publikuje najnowsze. – Pozdrav,  Piotr Bein

ALERT 2: ECRR ocenia zagrożenie z Fukuszimy

Model ECRR dot. ryzyka i radiacji z Fukuszimy

Chris Busby, sekretarz naukowy, Europejski Komitet Ryzyka Radiologicznego (ECRR, European Committee on Radiation Risk) 19.3.2011

Radioaktywność z Katastrofy Fukuszima dotarła miast jak Tokio i pokaże się w USA. Władze bagatelizują zagrożenie na podst. poziomu zaabsorbowanej dawki, posługując się współczynnikami z Międzynarodowej Komisji Ochrony Radiologicznej (International Commission on Radiological Protection, ICRP), które wraz z modelem ICRP nie są bezpieczne do tego celu. Jasne to z setek badań naukowych skutków wypadku w Czarnobylu, a redactor modelu ryzyka ICRP, dr Jack Valentin w dyskusji z Chrisem Busby w Sztokholmie (kwiecień 2009) specyficznie stwierdził w nagranym na wideo wywiadzie (dostępny na vimeo.com), że ICRP model nie może służyć do porady politykom nt. skutków na zdrowie wycieków nuklearnych jak obecne w Fukuszima. Valentin zgodził się, że model ICRP zaniża skutki niektórych wewn. ekspozycji 100 razy. Komitet CERRIE ocenił zaniżenie na 10 razy, a  członkowie komitetu na bliżej 1000, co dopiero tłumaczy skupiska białaczki u dzieci blisko siłowni atomowych. Model ECRR opracowano na sytuacje jak Fukuszima.

Model  ECRR (2003) uaktualniony w 2010 r. zastosowano oceny ryzyka raka i in. chorób. Model sprawdzono dla licznych sytuacji wystawienia ludności na wewn. promieniowanie i pokazano, że obliczenia są dokładne. […] Weź dawkę opublikowaną przez władze Japonii i pomnóż ją przez 600. Otrzymujemy przybliżoną dawkę wewn. wg ECRR dla mieszanki izotopów wyciekłych z Fukuszimy. Pomnóż to przez 0,1 — współczynnik ECRR dla ryzyka raka do końca życia. Otrzymujemy ryzyko raka wg modelu ECRR 2010.

Przyklad 1 – Wg naczelnika sekretariatu rządu Japonii, Jukio Edano, dawka z ekspozycji na radioaktywne mleko z Fukuszimy jest tak niska, że trzebaby pić takie mleko przez rok, by dostać równoważną skanowi przez tomografię komputerową (CT). Dawka ze skanu przez CT wynosi ok. 10 miliSievert (mSv). Zakładając picie 0.5 L mleka dziennie, to jest 180 L/rok i doza na litr wynosi   0,055 mSv. Dawka na litr tego mleka wg ECRR jest najwyżej 0,055 x 600 = 33 mSv. Czyli ryzyko zachorowania na raka wynosi 0,0033 = 0,33%. Jeśli 1000 osób wypije po litrze tego mleka, wyniknie 3,3 przypadkow raka przez 50 lat po wypiciu.

Ze skutków w Szwecji i in. krajach po Czarnobylu można wnioskować, że ten rak pokazałby się w ciągu 10 lat po ekspozycji.

Przyklad 2 – Zewn. dawka  mierzona geigerem wzrosła z 100 nSv/h do 500 nSv/h. Jakie jest ryzyko z ekspozycji przez tydzień? Ponieważ dawka zewn. jedynie oznajmia dawkę wewn., zakładamy, że  reprezentuje ona dawkę wg ICRP dla zestawu wyciekłych w pyle: izotopy jodu, cezu, plutonu, uranu, trytu itd. Tygodniowa ekspozycja wynosi: 400 x 10-9 x 24 x 7 dni = 6,72 x 10-5 Sv. Mnożymy przez 600 jw., otrzymując dawkę wg ECRR 0.04 Sv i przez 0,1 dla ryzyka do końca życia. Otrzymujemy 0,4%, tj. tygodniowa ekspozycja 1000 osób da 4 zachorowania na raka. Dla 30 mln (populacja Tokio) znaczy to 120 tys. zachorowań na raka w ciągu następnych 50 lat.

Model ICRP obliczyłby 100 zachorowan na raka. Znów można się spodziewać wzrostu zachorowalności na raka do 10 lat po ekspozycji, z powodu wczesnej ekspresjii klinicznej orzez przed-rakowe genomy [nie jestem silny w tym słownictwie – PB].

Będą też inne skutki, w tym zdeformowane noworodki, choroby serca i szereg in. dolegliwości i chorób. Szczegóły w ECRR 2010.

Obliczenia jak powyżej okazały się dokładne dla populacji płn. Szwecji wystawionej na opady z Czarnobyla, a także dla wzrostu zachorowalności na raka na półkuli płn. Po testach broni nuklearnej w l. 1960-ych (epidemia raka). Publika oraz władze Japonii i inne powinny obliczyć na podst. modelu ECRR zagrożenie od wystawienia ludności na promienowanie i porzucić model ICRP, który nie chroni ludności. Tak wywnioskowali eksperci międzynarodowi, ktorzy podpisali Deklarację w Lesvos (2009).

Materiały źródłowe w oryginale

ALERT 1: Jaka dawka przeciw radioaktywnemu jodowi?

Brytyjska norma, podobnie jak amerykańska, podają dawki w miligramach (mg). Natomiast dawki wg polskiej normy są rzędu 1000 razy mniejsze — w mikrogramach. Wszystkie trzy normy cytowane są w artykułach w dziale „Srodki zaradcze” poniżej. Zbig postulował, że może normy niepolskie włączają do dawki masę wypełniacza itp. dodatków do pigułki czy płynu. Jednak w normie brytyjskiej podano ekwiwalent jodowy i jest on także w mg. Chmura radioaktywna spodziewana nad Europą za ok. 10 dni, a tu taka rozbieżność między normami. Czy jakiś specjalista może skomentować tę niepokojącą pozorną niezgodność?  Szczególnie zaniepokojeni rozbieżnością mogą być Polacy w W.Brytanii. Proszę pisać na formularzu  kontaktowym.

ALERT: od eksperta nt. radioaktywności

Tedd Weyman, Uranium Medical Research Center, Toronto, Canada, drobne poprawki i ważne uzupełnienia do poprzedniego emaila 19.3.2011 do Piotra Beina, który przetłumaczył

Energię elektromagnetyczną alfa można wykryć detektorem umieszczonym w odpowiedniej odległości od źródła promieniowania. To samo dotyczy promieniowania beta, gamma i neutronowego – muszą dotrzeć do detektora. Jedne formy promieniowania elektromagnetycznego pokonują w powietrzu odległość centymetrów, inne metrów, a jeszcze inne kilometrów (odpowiednio: alfa, beta, gamma, neutrony). Niektóre przechodzą przez betoni ołów, inne nie przejdą przez skórę.

Promieniowanie alfa zanika w powietrzu w odległości kilku cm. Małe liczniki Geigera-Müllera (GM) ogólnego użytku (np. ten w zapytaniu) stosuje się do pomiaru bekereli (Becquerel) i za pomocą formuły przeliczają je na greje (Grey) i siwerty  (Sievert).

Wykrycie promieniowania alfa w powietrzu lub blisko ciała jest wynikiem zbliżenia aparatu na kilka cm od źródła. W przypadku promieniowania elektromagnetycznego alfa, radioaktyne źródło unosi się w powietrzu [pył lub gaz – PB] albo przylega do ubrania, skóry, włosów w formie pyłu (radioaktywne drobinki mniejsze niż mikron, tj. tysięczna część milimetra, albo milionowa część metra). Pył uranowy i plutonowy przyciąga odzież z powodu efektu filtracyjnego materiału na powierzchni, statycznego ładunku i wilgotności ciała. Najbardziej radioaktywnym drugorzędnym źródłem w Iraku była odzież wojsk biorących udział w walkach.

Jeśli w powietrzu lub opadzie radioaktywnym jest źródło emitujące alfa, mały detektor wykryje je, jeśli trzymać jego czujnik (czoło) parę cm od źródła, a emisje alfa są wystarczająco częste i dochodzą do czoła, albo mierzący zatrzyma aparat wystarczająco długo w danym stacjonarnym punkcie. Często mierzący skanuje za szybko i nie wyłapuje radioaktywności, kiedy częstotliwość emisji jest za niska lub odległość powyżej 1 cm. Odległość, częstotliwość i gęstość emisji czynią detekcję zadaniem 3-wymiarowym. Typ detektora musi też być kompatybilny z rodzajem promieniowania.

Żaden licznik GM nie może określić rodzaju wykrytej radioaktywności. Potrzeba próbnika alfa, zaprojektoanego na ignorowanie pozostałych rodzajów promieniowania. To właśnie użyłem w Iraku i Afganistanie, gdzie alfa występuje wraz z gamma. Żaden licznik GM nie zidentyfikuje rodzaju nuklidu izotopowego. Potrzeba identyfikatora nuklidów (koszt ok. 15 tys. $ za podstawowy, przenośny identyfikator). W Iraku użyłem Exploranium. Detektorami gamma i beta znaleźliśmy ogniska radioaktywności i oryginalne źródła promieniowania, a potem zawężyliśmy poszukiwania próbnikami alfa.

Liczniki GM w twym zapytaniu, zdolne są czytać jedynie impulsy elektromagnetyczne, a nie rodzaj promieniowania (np. nie mogą sprecyzować, że to jest alfa). Są nastawione na skumulowany odczyt radioaktywności i/lub konwersję (zawodną) na jej biologiczny efekt.

Zagrażające ratownikom emisje radioaktywne z superkrytycznych rdzeni reaktorów japońskich i z basenów chłodzenia zużytych prętów paliwowych są dwu typów: promieniowanie gamma i neutronowe. Oba typy są niezwykle „penetrują” i niszczą przchodząc przez ciało człowieka niby mikroskopijne pociski, tnąc i siekając materiał komórek oraz przegrzewając cele molekularne w komórce (niby wybuch miniaturowego granatu w komórce).

Drugi typ promieniowania to emisje z drobinek pyłu niesionych w powietrzu z siłowni, wznoszonych do atmosfery i przenoszonych na dalekie odległości – są już w Kanadzie i USA. Drobinki te porywają zaburzenia mechaniczne polewania reaktorów wodą, wybuchy wodoru itp. Wzniesione w powietrze produkty rozszczepiania w reaktorze (sztuczne produkty wewn. reaktora nuklearnego) np. radioaktywne jod i cez emitują przeważnie beta. Nie występują naturalnie w przyrodzie i towarzyszy im szereg emiterów alfa z oryginalnego paliwa: zubożony uran i wzbogacony uran oraz sztuczny izotop – pluton. Promieniowanie beta, gamma i alfa występują w zależności od składu pyłu wzniesionego przez opary, parę wodną i pióropusze dymu wydobywające się z siłowni i obiegające glob.

Jeden jedyny pyłek z tych unoszących się w powietrzu emiterów radiacji, wszedłszy do płuc może przedostać się do układu krążenia, ulokować w tkance i zacząć łańcuch biologicznej reakcji, która może wywołać raka i in. choroby układowe. Mówienie, że nie zagrażają zdrowiu człowieka to stwierdzenie błędne, statystyczne odnośnie prawdopodobieństwa ekspozycji i wynikłej choroby, co nie ma nic wspólnego ze biologicznymi skutkami skażenia. Te materiały radioaktywne (kurz i pyły) są niezwykle niebezpieczne, gdy się dostaną do wewnątrz organizmu. Nie należy ich wdychać, pobierać z pożywieniem czy wodą i napojami, ani pozwolić na wchłonięcie ich przez skórę.

†††††††††††††††††††††††††

Przed i po tsunami… Panie Jezu Chryste Synu Boży zmiłuj się nad duszami zabitych, ulecz ocalałych na ciele i duszy, ocal od dalszych żywiołów i katastrof, pomóż odbudować dom…

MODLITWA ZA JAPONIE

14.3.2011, WIESŁAWA (Vismaya)

Żyjemy w czasach kiedy świat zmierza w kierunku oczyszczenia. Biblia ostrzega nas, że wszystko co może być poruszone zostanie wstrząśnięte. Ziemia poruszy się pod naszymi stopami, wszyscy poczujemy to fizycznie i duchowo.

Czy można to zmienić?

Czy pomoże potęga modlitwy?

Wiele tragedii udało się uniknąć poprzez modlitwę wiernych. Wiele klęsk zostało oddalonych, wiele burz zostało rozproszonych, trzeba tylko prosić Boga i trwać wiernie w swojej wierze.

Gdzie nie ma modlitwy, nie ma odpowiedzi.

W ostatnich dniach w Japonii znowu zatrzęsła się ziemia, ale tym razem dużo mocniej, a zaraz po tym nastąpiła następna katastrofa, niszczycielskie tsunami. Tysiące ludzi zginęło, tysiące ludzi zostało bez dachu nad głową, bez wody, pożywienia, odzieży.

Dzisiaj módlmy się za tych, którzy tego najbardziej potrzebują. Prośmy Boga aby uspokoił japońską ziemię; po piątkowym trzęsieniu ziemi w skali 8.9 przyszły następne wstrząsy, w ciągu dwóch kolejnych dni Japonia doświadczyła ich przeszło 300. Wczoraj ponownie wystąpiło zagrożenie następną falą tsunami. Na szczęście alarm odwołano. W czasie piątkowego wstrząsu zostały uszkodzone reaktory atomowe i cały czas trwa desperacka walka aby usunąć kolejne awarie reaktorów. Zwiększa się z godziny na godzinę poziom radioaktywności, co zagraża już nie tylko Japonii i sąsiadom ale całemu światu. Po wczorajszej drugiej eksplozji jest coraz wyższy poziom promieniowania, przedostają się na zewnątrz cząsteczki radioaktywne. […]

Módlmy się aby zatrzymać tą siłę,
która niefortunnie została wyzwolona.
Módlmy się za zmarłych i zaginionych.
Módlmy się za chorych i strapionych.
Módlmy się za ich bezpieczeństwo,
wielu z nich znalazło się w obliczu śmierci.
Módlmy się aby wszyscy bezdomni znaleźli schronienie,
zarówno fizyczne jak i duchowe.
Módlmy się za tych co stracili wszystko,
lub ponieśli ogromne straty w czasie klęski żywiołowej.
Wielu z nich nie zobaczy już członków swoich rodzin, przyjaciół, bliskich.
Módlmy się aby powstrzymać u nich depresję i potężną beznadzieję.
Boże weź całą Japonię w swoją opiekę.

A my wszyscy powinniśmy pamiętać, aby uważnie słuchać Ducha Świętego, co ON mówi do nas, to przez Niego idą do nas objawienia, sny, wizje, które nas informują o zbliżających się katastrofach, niebezpieczeństwach. Bóg nas zawsze ostrzega.

Boże, Ojcze nasz,
uznajemy Twoją opiekę, nad nami i naszymi rodzinami.
W ufności i miłości wzywamy o pomoc i prosimy o Twoje wsparcie
w tych dniach śmierci i zniszczenia, w których Ty przypominasz nam,
że nasz świat nie jest doskonały a niebo nie jest na ziemi.

Właśnie o tym co jakiś czas informuje nas Matka Ziemia,
to my dokonujemy na niej nadużyć, nie szanujemy Natury.
Natura się broni, działa zgodnie ze swoją prawdą.
Uwalnia swoją ukrytą siłę i oczyszcza się
a człowiek powinien już wiedzieć, że ciężko z nią wygrać.

Nasza modlitwa jest także naszą modlitwą nawrócenia.
Kiedy jesteśmy w potrzebie i rozpaczy
przypominamy sobie Boże o Tobie,
ale ufamy Twojej Boskiej Opatrzności,
wierzymy w Twoją Mądrość i Miłosierdzie
i wznosimy do Ciebie błagalne modlitwy.

Boże, pobłogosław wszystkich,
którzy wyciągają do Ciebie ręce,
pomóż również tym, którzy o Tobie zapomnieli,
oni potrzebują schronienia, ubrania i pożywienia.

Ojcze Wszechmogący,
wznosimy nasze serca do Ciebie
i dzisiaj prosimy za tych, ciężko zranionych na ciele i duszy,
których dotknęła naturalna katastrofa.

Boże, powstrzymaj i ten żywioł,
stworzony przez rękę ludzką,
który zagraża życiu całej ludzkości.
Boże pobłogosław i chroń nas wszystkich.

Matko Boża módl się za nami.
Amen.

Boże Ojcze,
łączymy się we wspólnej modlitwie
i prosimy o Boską interwencję
w celu złagodzenia trzęsień ziemi i naturalnych katastrof.

Wzywamy potężne Imię Chrystusa,
prosimy Cię Jezu,
zatrzymaj śmiercionośne promieniowanie
i inne szkodzące nam czynniki,
otocz nas swoją najsubtelniejszą miłością.

Módlmy się do Matki Bożej,
wstaw się nasza Matko za nami
do Miłosiernego Boga
aby nam wszystkim przebaczył.

Niech nas Dobry Bóg wszystkich błogosławi
i weźmie pod swoją opiekę.
Boże prosimy Cię o to
i dziękujemy w Imię Jezusa Chrystusa.
Amen.

††††††††††††††††††††

Krzyczące nagłówki

Uwaga: Tak jak zgubne jest liczyć na wybawienie od radiologicznego piekła przez pigułkę jodową, tak nie można polegać wyłącznie na liczniku Geigera jako ostrzegaczu o skażeniu. Np. większść izotopów plutonu (produkt reaktorów uranowych jak i mieszanych plutonowo-uranowych) emituje tylko promieniowanie alfa, niewykrywalne przez geigera.

Globalne zagrożenie radioaktywne z Japonii poszło na wschód. Wg niezależnych, nawet oficjalnie przyznane napromieniowanie zabije w ciągu następnych 10 lat setki tys. Japończyków, a ofiar globalnych jeszcze nie oszacowano z braku danych… Pierwsze chmury w Europie za ok. 10  dni.

Rząd Japonii przyznał b. wysokie ryzyko napromieniowania. Rdzenie paliwowe 3 reaktorów uszkodzone. Czy będzie reakcja łańcuchowa wypalonego paliwa? Sytuacja katastrofalna — po przywróceniu zasilania elektrycznego, włączono tylko pompy chłodzenia basenów 5 i 6 — poprawa sytuacji wg mendiów. Baseny te nie sprawiały dotąd większego peroblemu. Ciągły problem eksplozji wodoru w basenie 4.

Radioaktywność z Japonii dociera 18.3.2001 do Ameryki Płn., której grozi trzęsienie i tsunami na zach. wybrzeżu. Mendia przestają donosić prawdę z Daiiczi po odesłaniu ludziowców do telewizorni przez Obamę i rozpoczęciu agresji w Libanie. Kkolejne emisje z Daiiczi przemilczane. Info z uficjalnych obserwacji radiologicznych manipulowane bądź niedostępne.

Chroń kobiety ciężarne, karmiące i dzieci! W chmurze mogą być setki szkodliwych izotopów, wystarczy wdechnąć lub łyknąć maleńki pyłek… Jod nie wystarczy, najlepiej usunąć się z drogi chmury (dokąd i kogo stać?) albo zamknąć szczelnie w domu wg wskazówek poniżej.

Ogromna zbrodnia rozwija się przed naszymi oczyma…

Nie ma „środków zaradczych” na skutki ekspozycji na np. radioaktywne gazy szlachetne, cez i zubożony uran, drogą oddechową. Pigułki z jodem są spóźnione po fakcie. Patrz skutki Czarnobyla – zachorowania i dolegliwości. – Z listu Tedda Weymana, Uranium Medical Research Center (Toronto, Kanada), znanego PB od lat.

Andrzej Krasnicki: Szanowni Panstwo. W jedna z wiadomosci o zapobieganiu skutkom promieniowania wkradl sie blad. Wodoroweglan sodu to nie proszek do pieczenia a soda oczyszczona. Polecam rozwniecie tego tematu w artykule Protocol for Nuclear Contamination: Iodine, Glutathione, Chelation, Clay, Baking Soda.

Piotr Bein: Racja, proszek do pieczenia ma sodę oczyszczoną jako jeden ze składników. Mnie tylko dziwi, że ludzie wciąż myślą , że jest jakaś „pigułka” przeciw promieniowaniu. Nie ma niestety – jak będziesz miał pecha i wdechniesz nie to, co trzeba (np. pyłek izotopu plutonu lub uranu), jesteś gotowy… Szukanie magicznych pigułek  na necie daje tylko fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Nie ma ucieczki od pyłku radioaktywnego, gdy już dostanie się do wewn. organizmu. Potwierdza to grupa LLRC (Richard Bramhall) i drugi, anonimowy, też znany mi od lat atomista medyczny, ktory skaził się pyłem po broni uranowej i nawet sam sobie nie potrafi pomóc – bo nie ma jak… Ja uszczelniłem szpary w domu, nałapałem wody i planuję niewychodzić. Opady już zanotowano dziś 18.3.2011 w płd. Kalifornii, wg LLRC, czyli są/będą i w Brytyjskiej Kolumbii. Za parę dni przyjdzie chmura z wybuchu reaktora 3 w Daiiczi, a potem były co jakiś czas emisje, kto wie czego i w jakiej ilości… Jeśli poskromią reaktory i baseny zużytego paliwa na dniach, czeka mnie ok. 7-10 dni więzienia w domu. A jeśli nie?

Właśnie powrzucałem…

…swoje starsze, ale niestety wciaz aktualne artykuly na moj nowszy blog dla szacownej publiki. Dla biezacego tematu najwazniejsze sa:

Lektura uzupelniajaca dla dysponujacych czasem:

††††††††††††††††††††

Najnowsze doniesienia

Doniesienia z Japonii na bieżąco

SPEEDI – oficjalny system monitoringu radiologicznego Japonii

Maks. odczyt w prefekturze Ibaraki od kilku dni znacznie przekracza te w pozostałych. Fukuszima i 3 inne prefektury niepokazane! Kliknij daną linię w tabelce, by zobaczyć szczegóły. Np. 21.3.2011 17:30 w Momiyama Hokota City (chyba zaraz na płd. od Daiiczi) był 3-krotny wzrost promieniowania. Być może z nowych eksplozji, wycieków, które zmusiły  do ewakuacjiratowników.

Andrzej Szubert: Kłamstwa żydopropagandy ws. agresji NATO na Libię

…przy rozpoczętej wczoraj militarnej agresji przeciwko libijskiemu przywódcy Kaddafiemu propagandowa żydomedialna maszynka pracuje na maksymalnych obrotach. Kłamstwa kolportowane w obecnie w mediach znamy już z agresji na Serbię, Afganistan i Iran…

Piotr Bein: Dzięki za przypomnienie, Poliszynelu. SS-yny z NATO użyli broni uranowej na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Wraz z lobby nuklearnym NATO od początku tuszowało skażenie wojsk i ludności. Mogą użyć broń radiologiczną także w Libii, przeciw celom pancernym i utwardzonym (czołgi, bunkry, stanowiska dowodzenia i telekomunikacji). Wyćwiczyli się od I wojny nad Zatoką Perską w kamuflażu śladów po tej broni, dodając uran naturalny,  przez co mogą mowić promieniowanie tła. Po polsku opisałem to w NATO na Bałkanach rozdział Broń uranowa oraz w artykułach (patrz Wydział U): [będzie uzupełniane]

Status Daiiczi 21.3.2011

23:45 Sledczy i badacze w Japoniii otwarcie skrytykowali zupełny brak danych o rozchodzeniu się materiału radioaktywnego, co uniemożliwia prognozy jego postępu.

20:00 Chłodzenie w pełnym wymiarze przywrócone  reaktorowi 5.  [Reaktor ten nie był problematyczny – PB.]
15:55 Szary dym z płd.-wsch. rogu bloku 3, blisko basenu zyżytych prętów paliwowych reaktora. Ewakuacja ratowników.
19:00 Biały dym z budynku reaktora 2.

Rządy, korporacje tuszują rozmiary nuklearnego koszmaru w Japonii

Rząd Japonii arbitralnie pogorszył próg bezpieczeństwa dla ratowników…

…ze 100 milisiwertów na 250 mSv, w odpowiedzi na coraz mniej rąk do pracy na miejscu katastrofy. Z-ca szefa agencji atomowej kraju powiedział o sytuacji w Daiiczi: robimy postępy, [a;e] nie bądźmy zbyt optymistyczni. Rząd Japonii przyznał, że zwlekał 3 dni z rozprowadzeniem jodku potasu dla ochrony ludności przed rakiem od napromieniowania; w tym czasie zatajał prawdę.

Piotr Bein: W dalszym ciągu zataja, bo KI nie pomoże na mnóstwo innych izotopów w opadach ani na izotop jodu w organach innych niż tarczyca.

LLRC: Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych dezinformuje o licznikach Geigera – wyjaśnienie o monitowaniu skażenia radioaktywnego

20.3.2011 – Jeden z naszych korespondentów donosi, że ministerstwo twierdzi iż liczniki Geigera nogą mierzyć promieniowanie alfa. Nie wiemy, czemu ministerstwo podejmuje temat, ale są pod presją dawania wiarygodnych zaleceń Brytyjczykom w Japonii i podejrzeway, że rzucają się na wszystko, co mogłoby podważyć zaufanie do wszystkiego, co podajemy. Kwestia promieniowania alfa jest ważna i ministerstwo jest winne zmyłki. Jeśli ludzie myślą, że liczniki Geigera mogą wykryć pluton i uran, to i uwierzą, że niskie odczyty znaczą brak tych emiterów alfa. Nie tak. Czytaj więcej. Opinia niezależna [przesłana do Piotra Beina 19.3.2011 przez Tedda Wymana z UMRC i opublikowana najpierwsza].

Europejski Komitet Ryzyka Radiologicznego (ECRR) szacuje skutki na zdrowie

20.3.2011 – Międzynarodowa Komisja Ochrony Radiologicznej (International Commission on Radiological Protection, ICRP) przyznała, że jej ocena zagrożenia nie stosuje się do wypadków nuklearnych. By wypełnić lukę, ECRR sformułowało swe zalecenia odnośnie skutków tych wypadków na zdrowie oraz in. scenariuszy rozpraszania radiacji w otoczeniu. W odróżnieniu od ICRP, ECRR uwzględnia całą stosowną epidomologię, nową naukę, niepewność naukową i luki w wiedzy. Toteż zalecenia ECRR znacznie różnią się od tych z ICRP. ECRR opublikowało oświadczenie, które stosuje jego model ryzyka do częściowej dawki radioaktywności ujawnionej przez rząd Japonii i do komentarzy naczelnika sekretariatu Jukio Edano. (To samo w pdf). Więcej o nieważnośc zaleceń ICRP.

Wg raportu z CRIIRAD (Francja), organizacja ma dane o skażeniu francuskiej żywności. CRIIRAD ani LLRC nie mają czasu przetłumaczyć. M.in. poziom jodu-131 w mleku jest 3-5 razy wyższy od normalnego.

Status Daiiczi 20.3.2011

16:00 – Status siłowni bez zmian, za wyjątkiem poniższych. Znów wpisano eksplozję wodoru z basenu 4Radiacja: zach. brama  269.5 µSv/godz. o 5:40 i 3054 µSv/godz. na płn. od budynku usług o 15:00.
09:00 – Temp. w basenie zyżytego paliwa spadła do 36,1 °C w bloku 5 i 36,6 °C w bloku 6.

04:26 – Wg NISA, inżynierowie otworzą zawory wewnątrz osłony reaktora 3 celem zmniejszenia ciśnienia, co może dać wyciek radioaktywnej pary.

03:00 – Przywrócono awaryjną siłę systemowi chłodzenia basenów zużytego paliwa bloków 5 i 6. Temperatura wody spadła z 68,8 °C do 43,1 °C w basenie 5  z 67,5 °C do 52 °C.

Andrzej Szubert: Japonia ciężko skatowana, ale walczy nadal. Libia dopiero zaczyna walkę o życie

…Jednoczesną awarię wszystkich generatorów prądu mających zagwarantować chłodzenie reaktorów wytłumaczyć można tylko i wyłącznie celowym uszkodzeniem/unieruchomieniem ich na przykład przy pomocy ataku cybernetycznego…

Korg: Panie Piotrze. Z wyrazami szacunku. Pragnę zwrócić Pańską uwagę na arcy ciekawy ślad w sprawie elektrowni FUKUSHIMA. Jeszcze przed rokiem 2005 Włoch niejaki Benjamin Solari Parravicinii ostrzegał przed  problemami  w Japonii. W przedstawionym szkicu nr 2 używa określenia „bomba magna” w odniesieniu do Japonii.  Dziś wiemy iż od roku ochronę nad instalacjami w Fukishima sprawuje IZRAELSKA (!) firma Magna BSP. Co

Zbig: […] od wczoraj juz bez zadnych wątpliwości wiadomo, że chyba nie będzie wkrótce  już nikogo, komu nie podoba sie tzw. „demokracja”? A jak sie jednak nadal komuś nie podoba, to wkrótce mu tam ją zaniosą… ciekawe czy będą jakieś protesty antywojenne w krajach agresorów…?

Roman Kafel: Bzdura panie Zbigniewie,,i emm pstremm bzdrem…od wczoraj:-)…od wczoraj co??- pan zmadrzal??dotarlo w koncu do pana??? nie wiedzial pan o tym wczesniej??? Dobrze wiemy wszyscy, ze ani od wczoraj i ani zadna demokracja.. Zacznijcie w koncu nazywac rzecz po imieniu…a nie- jak ciotka Tekla swoje klientki, ktore swatala…powiadajac wujkowi  Antkowi tak: – A fto ci Jontek takich myjokow nagodol…Jagusia je bardzo pozondno dziewcyna,,no moze troszke roskosnicke mo lajdacke, ale to godom ci porzondno dziewcyna:-))))

Demokratos to nic innego tylko ludowladztwo po slowiansku- samodzierzawie…metoda samorzadu wielkich politei antycznych zrowno grackich jak i slowianskich… Gdzie Wladze z woli bogow( Boga) Prawa Natury- prawem natruralnym sprawowali wybrani  przez zdecydowana  wiekszosc ..lub wskazani przez los-(wole Boga), najczeciej mieszano jedno z drugim. Jesli trudno bylo uzyskac zdecydowana wiekszosc.  Stad ukute starozytne powiedzenie wspolne Grekom , Tarkom,Slowianom, Rzymianom przez tych ostatnich przekute w maxyme” Vox populi, vox Dei!

To co pan ma na mysli to z Woli Diabla uruzpatorska Globalna Lichwiarska  Mafia..zamieniajaca caly swiat na wzor i podobienstwo swoje czyli w Bydleta. Zrownujac nas w p-rawach z bydletami, traktuja nas jak bydleta i sami rzadza jak superbydlaki.Prawami bydla , czyli ten na wierzchu , kto silniejszy. To jest Cywilizacja Smierci- Cywilizacja Ludzi Zamienianych w bydlata na wzor i podobienstwo swoich Stforcóff..czyli Bydlakow.. In Imago Animalo! Zatem nie uzywajmy na to okreslenia demo…skoro przynalezy sie mowiec animalo..animalokracja ..rzady bydlat! W cywilizacji Bydla zawsze najsilniejszy zre pierwszy, najlepsze i kiedy jest glodny…reszta po koleji wg wlasnej sily i agresji. Czy mysli pan ,ze  bydlokracja, walczylaby o demokracje i o tzw lud Libii, gdyby glownym produktem Libii byla np. cebula???

††††††††††††††††††††††††††††††

Aspekty techniczne

Siłownie atomowe Japonii i ich stan

Pokazano epicentrum i obszar trzęsienia. Legenda od góry: wypadek z podejrzewanym uszkodzeniem paliwa nuklearnego; bez podejrzenia o uszkodzenie paliwa; bezpieczna; bezpieczna poza strefą trzęsienia.

Japonia wytwarza ok. 30% energii elektr. z atomu. Ostatnie trzęsienie ziemi, największe od ok. 150 lat kiedy zaczęto notowania sejsmiczne w Japonii, zamknęło 10 z 55 komercyjnych reaktorów nuklearnych kraju. Na początku, Japonia ogłosiła stan wyjątkowy dla 5 reaktorów w siłowniach Daiiczi i Daini, po awarii systemów chłodzenia (najgroźniejsza awaria w siłowni atomowej) wskutek bezprecedensowego trzęsienia ziemii i tsunami. W wiadomościach znalazły sie 2 siłownie w Fukuszima (Daiiczi i Daini), których systemy chłodzenia (i inne?) uległy awarii. Najfatalniejsza dotąd jest siłownia Daiiczi, gdzie wybuchły budynki reaktorów nr 1, 3 i 4, problem ma reaktor 2, a w 5 i 6 może niedziała chłodzenie. Jest obawa, że zachodzi stapianie się rdzeni… W poważnym stanie jest też siłownia  w Onagawa.

Pierwszy eksplodował budynek reaktora nr 1, rzekomo z powodu spuszczenia nadmiernego ciśnienia w reaktorze, gdzie wytworzył się wodór.  Druga eksplozja w Fukuszima Daiiczi: 13.3.2011, reaktor nr 3, na paliwo plutonowo-uranowe (MOX). Pluton – izotop tysiące razy gorszy od pozostałych!!! Czy dlatego władze mataczą?  Parę dni po eksplozji budynku reaktora nr 1 i kilka godzin po eksplozji budynku plutonowo-uranowego reaktora nr 3 w Daiiczi, pręty paliwowe reaktora nr 2 zostały obnażone. Wg agencji Jijii cytującej operatora siłowni, reaktor nr 2 eksplodował. Nie było jednak uszkodzenia zewn. budynku.

Reaktor

podobny do tych w Fukuszima. Rdzeń reaktora w osłonie „gruszki”. W Daiiczi, nie wiadomo, w jakim stanie są osłony i rdzenie reaktora po już 3 eksplozjach (15.3.2011), bo władze mataczą… „Obwarzanek” wokół spodu reaktora obniża ciśnienie pary.

System osłon reaktora. Budynek zewn. otacza wewnętrzną  gruszkowatą osłonę reaktora z rdzeniem w centrum. Powyżej tego konstrukcja stalowa (ale może być i betonowa). Niektóre pręty paliwowe rdzenia zostały uszkodzone (nie wiadomo, czy tylko ich powłoka cyrkonowa). Eksplozje w Daiiczi zmiotły osłonę zewnętrzną: w reaktorze nr 1 — górę z suwnicą powyżej szczytu budynku betonowego, a w reaktorze nr 3 — nie wiadomo… wideo z dużej odległości pokazuje, że „znikł” cały budynek… Rdzeń reaktora otacza bezpośrednio  cylinder „osłony biologicznej” — ostatnia deska ratunku, gdy pęknie „gruszka”?

Tedd Weymann, wiodący niezależny zachodni atomista medyczny, pisze mi:

Nie wiadomo, czy automatyczne wyłączenie reaktorów zadziałało. Wg doniesień medialnych i oficjalnych, wygląda na to, że wodę morską i kwas borowy (absorbujący neutrony) leją bezpośrednio na rdzenie reaktorów (a nie do wnętrza drugorzędnej osłony czy wymienników ciepła) — tzn. rozpoczęły się stapianie się rdzenia i katastrofalna utrata zabezpieczeń.

Woda dodana do uranu produkuje wodór. Jest zabronione mieszać uran z wodą. Problem: rdzeń stapia się, woda obniża temperaturę, ale i wytwarza wodór w rdzeniu reaktora. Wypuszczają wodór z przegrzanego reaktora. Woda w połączeniu z uranem […] zwiększa produkcję neutronów. Wykonane z cyrkonu i berylu pochwy prętów paliwowych, części reaktora i odbijacze (ang. reflectors)  też szybko reagują z wodą. Reakcje chemiczne wody z rozmaitymi metalami, podsycane przez ciepło reaktora, prowadzą do eksplozji i reakcji, które wyparowują i kombinują kilkaset sztucznych, chemicznych i radioaktywnych substancji w rdzeniu reaktora i poza.

Jeśli automatyczne wyłączenie reaktora nie wyjęło prętów paliwowych i odbijaczy, rozszczepianie będzie postępować i nasilać się. Albo nie mówią nam, że była już tego rodzaju eksplozja, albo może się dopiero wydarzy. Z wyglądu 1-ej eksplozji sądzę, że to mogło być takie zdarzenie krytyczne. Natomiast eksplozja 2 wygląda na wybuch wodoru.

Topnienie komponentów reaktora oznacza fuzję metali, czyli niemożność usunięcia paliwa, które powoduje rozszczepianie. Woda nie ugasi pożaru uranu czy plutonu. Pożarów mieszanki tytanu, cyrkonu grafitu berylu i uranu nie ugasi woda i one nie potrzebują tlenu do spalania.

Nikomu niepozwolą ujawnić żadnych kompletnych informacji o wyciekach do otoczenia itd., bo zbyt negatywnie rzutowałyby na ekonomię i geopolitykę establiszmentu nuklearnego.

Nie ma „środków zaradczych” na skutki ekspozycji na np. radioaktywne gazy szlachetne, cez i zubożony uran, drogą oddechową. Pigułki z jodem są spóźnione po fakcie. Patrz skutki Czarnobyla – zachorowania i dolegliwości.

Siłownia Fukuszima Daiiczi, zdjęcie satelitarne. Lewy dolny róg: budynek reaktora nr 1 z górną częścią zdmuchniętą przez wybuch wodoru. Prawa góra: reaktor nr 3 po wybuchu 14.3.2011, niezależni eksperci podejrzewają uszkodzenie rdzenia reaktora i osłon.

Niezależni atomiści medyczni z międzynarodowej grupy LLRC piszą w najnowszym biuletynie:

Gwałtowność eksplozji w reaktoprze 3 daje nam powody wątpić w oficjalne oświadczenia, że osłona reaktora nie została naruszona. Zauważamy, że po wykryciu promieniowania 160 km od brzegu, okręty USA wycofują się. Dopóki i jeśli nie ma porządnych dowodów, że reaktor 3 jest cały, rozsądnie jest zakładać, że jakaś część jego paliwa jest już w atmosferze. Podobnie było w Czarnobylu (1986): chmury promienotwórcze wiatry rozniosły po całym świecie, powodując wykrywalne, znaczne szkody dla zdrowia wielu narodów.

LLRC dodaje w e-poczcie:

Z chwilą potężnego wybuchu reaktora 3 w Fukuszima, trzeba pilnie monitorować poziomy promieniowania. Nie znamy żadnych wysiłków śledzenia opadów promieniotwórczych z Japonii albo komasowania odczytow liczników Geigera z różnych miejsc. LLRC ma stacje monitujące w Rydze i Aberystwyth (Walia). Jesteśmy gotowi zbierać i publikować odczyty nadsyłane przez ochotników. Szczególy na naszym portalu.

W Daiiczi 24 razy więcej paliwa jądrowego niż w Czarnobylu

Wg Associated Press, w momencie trzęsienia było na terenie siłowni Daiiczi łącznie 3400 ton zużytego paliwa w 7 basenach (6 przy reaktorach i jeden ogólny) i 877 t aktywnego paliwa w rdzeniach reaktorów. Baseny wymagak=ją ciągłego chłodzenia, bo reakcje w wypalonych prętach wytwarzają ciepło. W wyniku awarii systemów chłodzenia, powstało zagrożenie stopniowego wyparowania wody  i rozpoczęcia się reakcji łańcuchowej w zużytym paliwie. W wyniku eksplozji z innych systemów bloków, co najmniej dwa baseny (nr 3 i 4) stworzyły problem pożarów i oparów do otwartej atmosfery. Któreś baseny mogą być uszkodzone i przeciekać. Teraz wiadomo, dlaczego  tyle wysiłku poszło w odzyskanie kontroli nad basenami.

Baseny z wypalonym paliwem: większe zagrożenie niż reaktory

Baseny zaniedbano z powodu walki o reaktory. Znajdują się na górze budynku wewnętrznego każdego reaktora, mierzą ok. 13 x 13 m, głęb. 15 m. W reaktorze nr 4 w Daiiczi, woda wyparowała i zużyte paliwo atomowe na dnie basenu może się zapalić, posyłając chmury radioaktywne z wiatrem. Co najmniej 2 baseny w Daiiczi zostały wyeksponiwane do atmosfery po wybuchach budynków zewn. To gorsze niż stopienie rdzenia reaktora, wg Davida A. Lochbauma, inżyniera atomowego doświadczonego z reaktorami typu jak w Fukuszima. Reaktor jest wewnątrz, a baseny ze zużytym paliwem reaktorów 2 i 3 są otwarte.

Jest nadzieja, że doładowanie wody do basenów zapobieże następnej katastrofie, pod warunkiem, że nie ciekną. Studium z 1997 r. opisało najczarniejszy scenariusz pożaru zużytego paliwa z reaktora typu jak w Daiiczi: 100 natychmiastowych zgonów w zasięgu 800 km i 138 tys. zgonów później, skażenie gleby na odległość ponad 3200 km i szkody na 546 mld $. Zagrożenie tego typu jest tak duże, że 1-ym zadaniem ratowników po trzęsieniu ziemii był basen reaktora nr 2 w Daiiczi. Opóźniono przez to ratowanie reaktorów.

Wg operatora siłowni, wylało się nieco [skażonej] wody z basenów, ale istnieje mała szansa wzrostu temperatury w nich – problem znikomy w porównaniu z reaktorami. Zwykle jest 10 m wody ponad zyżytym paliwem spoczywającym na dnie basenu w warstwie grub. ok. 5 m. Nieschladzana, woda ta zaczyna wrzeć w ciągu paru dni do tygodnia i osiąga niebezpiecznie niski poziom przez następne 1-2 tygodnie. Kiedy większość wody wyparuje, paliwo może zapalić się.

W paliwie kilka miesięcy starym, rozpadła się  w forme nieszkodliwą większość jodu-131, jednego z najniebezpieczniejszych izotopów w zużytym paliwie. Natomiast cez-137 rozpada się przez pareset lat do poziomu 1% początkowej radioaktywności. Cez-137 nadal leży na terenach skażonych po Czarnobylu.

Eksplozje reaktorów w Daiiczi mogą skomplikować dostęp do basenów.

Nadzieja w przywróconej linii elektrycznej

Opertor siłowni: bliska ukończenia praca nad przywróceniem linii elektrycznej pozwoliłaby uruchomić systemy chłodzenia reaktorów i basenów z wypalonym paliwem jądrowym w Daiiczi. Sytuacja pogorszyła się przedtem, gdy biały dym zaczął wydzielać się na terenie siłowni [raport nie precyzuje, z którego reaktora – PB], a zwyżka radiacji  zmusiła ratowników do wycofania się 16.3.2011, powodując stratę cennego czasu w walce o zapobieżenie stopieniu się reaktorów. .

Przy rosnącym zaniepokojeniu międzynardowym, szef IAEA zapowiedział wizytę w Japonii dla oceny sytuacji, którą nazwał b. poważną, nagląc Tokio do podawania lepszej informacji. Wg niego, trudno powiedzieć, czy sytuacja wymknęła się spod kontroli [nie była pod kontrolą od początku akcji ratowniczej – PB].


AP/Tokyo Electric Power Co. via Kyodo News [agencja nie podaje, ale pokazano reaktor 3, totalna dewastacja, szef IAEA przyznał uszkodzenie rdzeni reaktorów 1, 2 i 3  – PB]

Gubernator prefektury Fukiszima w wywiadzie dla NHK: Obawy i gniew odczuwane przez mieszkanców Fukuszimy osiągnęły punkt wrzenia. Skrytykował przygotowania do ewakuacji na wypadek pogorszenia sytuacji — ośrodki dla uchodźców nie mają dość gorących posiłków ani in. podstawowych rzeczy.

Wzrost radiacji 16.3.2011 przypuszczalnie przyszedł z reaktora 3, ale oficjele nie są pewni, jaka jest sytuacja w 4 najkrytyczniejszych reaktorach, bo poziom radiacji nie pozwala zbliżyć się. Nie można było ocenić źródła białego dymu z reaktora 3 (16.3.2011). Mógł pochodzić z basenu wypalonego paliwa  albo z uszkodzonej grubej osłony betonowej reaktora. Wg operatora siłowni, najwięcej obaw budzą baseny z wypalonym paliwem [bez zabezpieczeń, otwarte do atmosfery – PB]: Nie znamy najnowszych poziomów wody, temperatur dla żadnego z 4 reaktorów. Policja ma użyć silnych armat wodnych (od rozpędzania tłumu), ktore pozwolą wprowadzić wodę do basenu reaktora 4, bez zbyt bliskiego zbliżania się.

Wykryto podwyższone poziomy radiacji poza 30-km promieniem ewakuacji. W prefekturze Ibaraki zaraz na płd. od Fukuszimy, osiągnęly późnym rankiem (16.3.2011?) poziom ok. 300 razy wyższy od normalnego.  Potrzeba byłoby 3 lat nieustannej ekspozycji, żeby podnieść sobie ryzyko raka [wg modeli obliczeniowych lobby atomowego, które zaniżają ryzko 100-1000 razy – tj. z grubsza, dawka wystarczająca na podniesienie (o ile?) ryzyka raka po ekspozycji przez 3-10 dni – PB].

Dr. Marek Chmielowski: Okiem fizyka jądrowego – ocena bezpieczeństwa

W TV toczy się kłamliwa kampania propagandowa dotycząca awarii w elektrowni Fukushima w celu zapobieżenia protestom przeciw narzuconej nam przez Francję budowie elektrowni jądrowej. Jako fizyk jądrowy doświadczalny, mający wieloletnie doświadczenie z US w bezpieczeństwie jądrowym pragnę przedstawić realne zagrożenia, stopniowo materializujące się w elektrowni Fukushima.

Najważniejszym zagrożeniem jest niemożliwość wyłączenia reaktorów atomowych. „Wyłączenie reaktora” jest tylko zmniejszeniem jego mocy. Analogią jest zdjęcie nogi z gazu w samochodzie, co jednak jest zupełnie czymś innym niż wyłączenie silnika poprzez przekręcenie kluczyka. Następnym zagrożeniem jest niemożliwość poprawnego chłodzenia rdzenia reaktora w przypadku problemów z drożnością przewodów chłodzących w samym rdzeniu. Niewyobrażalna dotychczas, sytuacja awarii wszystkich systemów chłodzenia, zachodzi kolejno we wszystkich blokach elektrowni Fukushima.

Rozwijająca się dramatycznie sytuacja jest dokładnym zaprzeczeniem teoretycznych zapewnień o bezpieczeństwie, niezawodności i nowoczesności energetyki jądrowej. Rząd Japonii rozpowszechniał informacje, że nie występuje niebezpieczeństwo skażenia promieniotwórczego, ponieważ, w przeciwieństwie do Czernobyla, reaktory w Fukushimie są zamknięte w stalowych obudowach. Była to oczywista nieprawda, jak pokazał rozwój sytuacji w ostatnich dniach. Dalsze uszkodzenia grożą eksplozją obudowy reaktora i rozrzuceniem przez wybuch znacznych ilości substancji radioaktywnych po okolicy. Taki scenariusz, obecnie już więcej niż prawdopodobny, grozi poziomem skażenia porównywalnym z Czernobylem.

Jeśli stopi się rdzeń, to nastąpi segregacja metali z uwagi na różnice w gęstości. Ciężkie metale rozszczepialne opadną na dno obudowy, a lekkie metale z prętów kontrolnych wypłyną na powierzchnię- spowoduje to niekontrolowane zwiększenie mocy reaktora, zwiększenie promieniowania, wzrost temperatury do kilku tysięcy stopni, przetopieniem obudowy i podłoża reaktora, oraz wylanie się radioaktywnych materiałów do gleby lub morza.

Niestety, jest też możliwy najtragiczniejszy scenariusz. Jeśli po stopieniu rdzenia, obudowa nie ulegnie całkowitemu roztopieniu, to w dolnej części reaktora nastąpi skoncentrowanie wielkiej ilości płynnych materiałów rozszczepialnych. Może to doprowadzić do zajścia “brudnej” eksplozji nuklearnej o niewielkiej sile. Jednak, skażenie promieniotwórcze będzie gigantyczne, wielokrotnie większe, niż skażenie spowodowane eksplozją, nawet największych, bomb atomowych. Nowoczesna bomba wodorowa zawiera około 1 kg plutonu w zapalniku. Rdzeń reaktora zawiera do kilkunastu ton różnych materiałów rozszczepialnych. Skutki takiej eksplozji, były by nieporównywalnie tragiczniejsze niż w przypadku Czernobyla. Słowa premiera Japonii, że Fukushima nie jest Czernobylem, nabrały by tragicznie ironicznego znaczenia. Do atmosfery dostanie się prawie 100% substancji radioaktywnych w wyniku odparowania rdzenia reaktora. Zanieczyszczenie radioaktywne mogą być porównywalne ze skutkami zanieczyszczeń powstałych podczas wojny jądrowej z użyciem setek bomb atomowych.

Krytyczne dni, pomoc z zagranicy

Press TV 17.3.2011 – Francja posłała 100 t kwasu borowego do schłodzenia reaktorów w Daiiczi, 10 tys. ubiorów ochronnych, 20 tys. par rękawic, 3 tys. masek oraz specjalistów. Korea Płd. planowała posłać 52,6 t kwasu. Wg oficjeli, sytuacja osiągnie poziom krytyczny za parę dni, jeśli nie uda się akcja schładzania.

Francuski ekspert: bez odzyskania kontroli w następnych 48 godz., Daiiczi może być gorsze od Czarnobyla

Ekspert rosyjski: reaktory w Daiiczi projektowali i budowali Amerykanie

Najżarliwsi zwolennicy atomu przyznają powagę sytuacji w Daiiczi

Oficjel USA: Kryzys atomowy w Japoni może potrwać tygodnie

Przewodniczący Nuklearnej Komisji Nadzorczej (Nuclear Regulatory Commission), Gregory Jaczko: Rozwiązanie problemu może potrwać. Może tygodnie, by w końcu usunąć większość ciepła z reaktorów i basenów zużytego paliwa.

Zabetonowanie reaktorów opcją w Daiiczi

Japonia już niezdolna ratować reaktory?

Wg szefa sekretariatu rządu, Jukio Edano, ratownicy próbujący desperancko ochłodzić reaktory w Daiiczi musieli wycofać się z powodu radiacji po pożarze zużytego paliwa jądrowego w reaktorze 4. Rząd Japonii może prosić wojsko USA o pomoc. Amerykański ekspert nuklearny David Lochbaum: To więcej niż kapitulacja. Nie czeka się 10 dni, by radiacja ustąpiła. W ciągu 10 dni tylko się pogorszy. Właściwie to znak, że nic już nie da się zrobić.

Wyciekiem radiacji do atmosferyożar zużytego paliwa w reaktorze 4 skomplikował problemy z reaktorami 1, 2 i 3. Reaktory 4, 5 i 6, automatycznie wyłączone podczas trzęsienia, też potrzebują chłodzenia paliwa – w reaktorach i zużytego. Ok. 70% prętów paliwowych uległo uszkodzeniu w reaktorze 1, a 33% w reaktorze 2 i rdzenie obu reaktorów prawdopodobnie częściowo stopiły się.

16.3.2011 11:40 Rząd Japonii ogłasza możliwość uszkodzenia osłony reaktora 3 w Daiiczi.  Wydobywa się stamtąd biały dym lub para. Zanotowano przy tym wzrost radioaktywności.

Otwarty pożar wypalonego paliwa reaktora 4 – będzie reakcja łańcuchowa?

15.3.2011 18:00 czasu japońskiego: Godzinę po ugaszeniu pożaru w basenie odpadów paliwa reaktora 4, woda znów zaczyna wrzeć.

16.3.2011 5:45 Pożar w budynku reaktora 4 w Daiiczi, w miejscu pożaru ugaszonego dnia poprzedniego. Pożar zweryfikowało zdjęcie satelitarne.

9:00 Pożar wydaje się ugaszono. Operator siłowni zamierza zrzucać kwas borowy ze śmigłowca, by zapobiec rozpoczęciu reakcji łańcuchowej wypalonego paliwa. Ale pzoiom promienowania jest za wysoki, by zbliżyć się do budynku.

Rząd Japonii przyznaje katastrofę atomową

Rząd Japonii oświadcza, że wycieki radioaktywności z uszkodzonych reaktorów są wystarczające, by wpłynąć na zdrowie człowieka, podczas gdy ryzyko dalszych wycieków jest b. wysokie: Poziom wydaje się b. wysoki i wciąż jest b. wysokie ryzyko wycieków dalszej radiacji. Premier Naoto Kan powiedział w TV, że radiacja wydostała się z 4 reaktorów w Fukuszima Daiichi. Premier apelował do wszystkich w promieniu 30 km od siłowni do pozostania wewnątrz: Proszę nie wychodzić na zewnątrz, zostać wewnątrz, zamknąć okna i uszczelnić mieszkania. Nie włączać wentylacji, wieszać pranie wewnątrz.

Reaktor 2 w Daiiczi miał eksplozję w „obwarzanku” na spodzie reaktora, zmiejszającym ciśnienie, ale rdzen reaktora nie zostal uszkodzony, wg rzecznika bezpieki radiologicznej.  Wg szefa sekretariatu gabinetu rządu, Jukio Edano, reaktor 4  pali się i wydostało się zeń więcej radioaktywności.

Władze mówiły przedtem, że poziom radiacji w siłowni Daiiczi jest bezpieczny, a międzynarodowi eksperci — że mimo poważnego niebezpieczeństwa, nie ma ryzyka katastrofy jak Czarnobyl, gdzie reaktor eksplodował, posyłając opady promienotwórcze na dużą część Europy. W odróżnieniu od reaktorów w Japonii, reaktor czarnobylski nie był umieszczony w szczelnym kontenerze dla zapobieżenia wycieku radiologicznego. Wcześniejsze wybuchy 12-go i 14-go bm. zraniły 15 pracowników i żołnierzy  i wystawiły do 190 osób na  podwyższone poziomy radiacji. Wg agencjii meteorologicznej Japonii, wiatry niosą radiację na wschód, nad ocean.

Wg experta nuklearnego, sytuacja radiologiczna w Japonii jest straszna, poważna. Wyzwolenie dużej ilości radioaktywności z reaktora wystawi osoby w promieniu dziesiątków km na ryzyko natychmiastowego zagrożenia życia, w większym promieniu, jakieś 30-40 km z wiatrem — na poważne ryzyko choroby jak rak.

Rzecznik rządu: chłodzenie reaktorów 5 i 6 w Daiiczi wydaje się niepracować

Status Daiiczi

19.3.2011

22:21 – Śladowe ilości izotopu jodu w wodociągu tokijskim i 5 in. rejonach k. Fukuszimy. Cez-137 wśladowych ilościach znaleziono w prefekturach Toczigi i Gunma. Wg rządu Japonii,nie przekroczono progów bezpieczeństwa i nie ma zagrożenia dla zdrowia ludzkiego.

22:00 – Status siłowni w stos. do 10:00. Otworzono klapy dachowe budynków 5 i 6, by zapobiec eksplozji wodoru.  Spuszczanie ciśnienia wewnątrz osłon reaktorów 1, 2 i 3 tymczasowo wstrzymane. Radiacja przy bramie zach.  313.1 µSv/godz. o 15:30 i 2972 µSv/godz. na płn. od budynku usług.

23:52 – Radioaktywny jod ponad limit odkryto w wodociągu miejskim.

19:07 – Mleko i szpinak z rejonów wokół Daiiczi przewyższa próg radiacyjny. Rząd wstrzymuje sprzedaż żywności z prefektury Fukuszima.

12:50 – Linia elektryczna podłączona do siłowni, jeszcze nieaktywowana.

10:00Bloki 1-6: bez zmian. Wodór z basenu zużytych prętów w bloku 4 eksplodował. Poziom zagrożenia: wg IAEA, poziom 5 dla bloków 1-3; wg francuskiego ASN, poziom 6 ; wg JAIF, poziom 3 dla bloku 4. Radiacja: na skraju siłowni 304 µSv/godz. o 3:30.

00:45-01:10 – Polewanie wodą reaktora 3.

18.3.2011 16:00

Temp. cieczy w basenach zużytych prętów reaktorów 5 i 6 rośnie, już ponad 60 st. C. W basenie 1 rozważa się dodanie wody, w basenie 2 brak danych, w 3 – niski poziom, trwa dodawanie wody, a w 4 –  przygotowania do dodania wody (niski poziom), wydzielanie się wodoru. Pręty paliwowe reaktorów 1, 2 i 3 obnażone, tj. pozbawione płynu. Ciśnienie wewn. osłony reaktora 1 – nieznane, 2 i 3 – niskie, spuszczanie ciśnienia na razie zaprzestane w 1, 2 i 3.

18:40 – IAEA podnosi stopień zagrożenia z poziomu 4 na 5. Radiacja 1 km od reaktora 2 – 292.2 µSv/godz.

16:00 – Priorytet: zapobiec uszkodzeniu zyżytych prętów paliwowych w basenach przy reaktorach 1, 2, 3 i 4.

14:00 – Wojsko Japonii wznawia rzucanie wody na reaktor 3, na zmianę z tokijską strażą pożarną, która także pracuje nad reaktorem 1.
11:00 – USA posyła pompy wodne do Japonii.
05:30 – Operator siłowni, TEPCO:  trwa podłączanie kabli elektrycznych do reaktora 2. Wojsko USA używa bezzałogowego samolociku do oglądania reaktora.
04:33 – BBC: IAEA donosi o podłączeniu prądu do reactora 2, co pozwoli uruchomić awaryjny system chlodzenia rdzenia i pomp do usuwania resztkowego ciepła reaktora.
01:55 – Elektryczność do reaktora 2 będzie podłączona po zakończeniu opryskiwania reaktora 3.

17.3.2011

22:37 – Reuters: reaktor 2 otrzyma elektryczność jako 1-szy, 18.3.2011.

22:00 – Rdzenie paliwowe reaktorów: nr 1 – uszkodzone w 70%, nr 2 – w 33%, nr 3 – % uszkodzenia nieznany, nr 4 – nie ma prętów paliwowych. UWAGA: nie ma prętów paliwowych wpisano w tabele od 16.3.2011 19:00 dla nr 4, zmieniając poprzedni wpis bez uszkodzeń. Zmiana może być korektą, bo od początku tabele pokazują status paliwa reaktora 4 w momencie trzęsienia  jako usunięte. Pozostałe: Bez zmian – patrz raport 16.3.2011 19:00.

12:07 – Rząd Japonii: reaktor 3 najwyższym priorytetem schładzania.

09:43-10:25 – Zrzut wody na reaktory 3 i 4 z helikopterów wojskowego Japonii, obłożonego ołowiem dla ochrony załogi. Zrzut rozwiewa wiatr. Akcję zaniechano, kontynuowana z ziemi.

05:25 – Szef Komisjii Nadzoru Nuklearnego USA: basen zużytego paliwa w reaktorze 4 wysechł, stąd i radiacja na terenie siłowni niezwykle wysoka. Operator siłowni  przeczy: sytuacja stabilna.

16.3.2011 19:00

Rdzenie paliwowe reaktorów: nr 1 – uszkodzone w 70%, nr 2 – w 33%, nr 3 i 4 – % uszkodzenia nieznany, dla nr 4 zmiana z nieuszkodzonych w ciągu 6,5 godz. od poprzedniego raportu.

Systemy chłodzenia – niefuncjonują w nr 1, 2, 3. Bez zmian.

Budynki – poważnie zniszczone w nr 1, 3, 4, lekko zniszczony nr 2, wszystkie bez zmian od poprzedniego raportu.

Poziom wody w kotle – nr 1 i 3 do połowy wys. prętów paliwowych, nr 2 – wypełnianie po wyschnięciu. Osłona reaktora – nr 2 i 3 podejrzane uszkodzenia. Bez zmian.

Wtrysk wody morskiej do rdzeni reaktorów – kontynuacja, bez zmian.

Wtrysk wody morskiej do budynku osłonowego – nr 1 kontynuacja, nr 2 i 3 nie ma decyzji. Bez zmian.

Spuszczenie ciśnienia w osłonie – nr 1 i 3 kontynuacja, nr 2 przygotowanie. Bez zmian.

Baseny zużytego paliwa – nr 1 i 2 brak danych, nr 3 i 4 niski poziom wody. Nr 4 podejrzewane uszkodzenie prętów.

Poziom zagrożenia – 4 wg japońskiego NISA i IAEA, 6 wg francuskiego ASN i fińskiej agencji. Bez zmian.

Radiacja na skraju siłowni – 1937 µSv/godz.  16.3.2011 14:30. Brak danych w poprzednim raporcie.

Zdjęcia siłowni Daiiczi przed i po katastrofach

††††††††††††††††††††††

Globalny potencjalny zasięg skażenia

Radiacja spodziewana w Europie za 10-14 dni

18.3.2011 – Nie jest prawdopodobne wysokie stężenie podobne do tego z Czarnobyla.  W Rosji wykryto już cez i jod w atmosferze, tzn. radiacja przyjdzie do Europy za 10-14 dni. Wg Instytutu Badań Obrony Szwecji, normalnie cyrkulacja atmosferyczna z Japonii idzie na wschód, ale może się czasem odwrócić. Wg Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w Genewie, wiatry płn.-zach. przeważają we wsch. i płn. części Japonii i tak będzie tej nocy. Wcześniejsza prognoza przewidziała ruch skażonego powietrza z Japonii przez Pacyfik, skraj Wysp Aleuckich i przybycie dziś do płd. Kalifornii.

Ogromny system pędzi opady promieniotwórcze z Japonii na Alaskę i płn. Kanadę

Mniejszy system uderzy przedtem w Kanadę i USA, prawdopodonie jutro 18.3.2011 czasu miejscowego (9 godz. przed polskim).

Telewizornia: Obama zapewnia, że stężenie będzie nieszkodliwe (powtórzył to swym zwyczajem megafonu kompleksu jot 2 razy). Podobnie optymistycznie brzmi Benjamin Fullford na filmiku, jakby zdrowie i życie ludzi i zwierząt na północy się nie liczyło, a masy powietrza miały zatrzymać się u reniferów. Obiegną półkulę wiele razy, zanim pył w końcu znajdzie się w dolnej warstwie, którą oddychamy oraz na ziemi. Idę napełniać naczynia wodą póki czysta (w Vancouverze mamy wodę z jeziora w górach). Dokupić witamin, szczególnie D, bo możemy siedzieć w domu kilka dni albo tydzień, aż zatkają to piekło atomowe w Japonii (jeśli w ogóle). Zatkać otwory wentylacyjne, uszczelnić kominek. Do tego może być  trzęsienie, więc trzeba przymocować do ściany boiler gazowy (zbiornik  na kilkadziesiąt litrów gorącej wody), bo się może przewrocić i zerwać linię gazową w trzęsieniu, a eksplozji w domu nikt nie potrzebuje… Acha, zapomniałem o zapałkach do świec… Papieru toaletowego mamy dość, zresztą leży sterta gazetuf. Flusiminy też dość od Bronka, gdyby Brzydakowa chciała się jakąś grypą mścić. Jak się uszczelnimy w domu, będzie więcej czasu na blogowanie. 3majcie się. – PB

Piotr Bein 12.3.2011: Zagrożenie globalne

Miejsce katastrofy leży mniej więcej na granicy pasatów i antypasatów. Skoro oficjalnie nie ma zagrożenia, to i nikt nie prognozuje globalnej dyspersji z Japonii! Jedna zgadywanka zakłada przenoszenie przez prąd strumieniowy.Wg ekspertów Tajwanu, wiatry mezosferyczne (duża wysokość) niosą opady z Fukuszima na wschód.

Dziwne, że  wielkie instytucje, jak NOAA, które z miejsca miały mapy tsunami, nie biorą się do prognoz opadów promienotwórczych. NOAA ma model synoptyczny rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w atmosferze, użyty ostatnio do prognozy przemieszczeń dymów radioaktywnych z pożarów w Rosji. Gdzie są satelity zdolne śledzić postęp radioaktywnych chmur? Nie ma żadnego usprawiedliwienia na brak prognoz dyspersji radioaktywnej. Jest natomiast współudział w wielkiej zbrodni, gdy setki mln, a może miliardy mieszkańców Planety nie dostaną nawet ostrzeżenia o zagrożeniu ani informacji o środkach zaradczych. Tylko do 2005 r. zmarło od opadów z Czarnobyla ok. mln osób!

Specjaliści w stanie Waszyngton (USA) i prowincji Kolumbia Brytyjska (Kanada) oświadczyli (12.3.2011), że ryzyko radiacji z Japonii na zachodnim wybrzeżu kontynentu byłoby zbyt małe na jakąś akcję zapobiegawczą. Co powiedzą teraz? Poza tym posługują się standardami, ktore zaniżają ryzyko zachorowań i śmierci od promieniowania z drobinek pobranych do organizmu. Więc nawet jeśli zrewidują swe prognozy w świetle zwiększonej radiacji w opadach z Japonii, w dalszym ciągu publika nie będzie bezpieczna. Fizyk nuklearny Uniw. Brytyjskiej Kolumbii, David Measday powiedzial typowo dla apologety atomu, że nawet w przypadku stopienia reaktora na wielką skalę, radiacja rozproszy się zanim dotrze do Ameryki Płn. Takie myślenie zignorowało efekty na zdrowie w globalnej strefie skażenia z Czarnobyla (poniżej), który doprowadzil do ok. 1 mln zgonów do 2005 r.


Skażenie globalne po Czarnobylu 1986.

Wyciek radioaktywny może dostać się na duże wysokości…

…jeśli jest gorący. Specjalista Jeff Masters omawia inny przypadek: podchwycenie przez prądy wznoszące, kiedy źródło znajdzie się blisko systemu niskiego ciśnienia (extratropical cyclone), jak dziś [15.3.2011]. Po zimnej stronie nadchodzącego ciepłego frontu, gdzie dziś leży Fukuszima, znajduje się szeroki pas […] który może wznieść powietrze na wys. kilku km w ciągu 1 dnia (mapa). Ponadto sektor „ciepły” systemu niskiego ciśnienia z przodu nadchodzącego zimnego frontu ma pas 100 – 200 wznoszącego się powietrza […] na

kilka km w ciągu 1 dnia. Zwykle mają miejsce znaczne opady deszczu lub śniegu w obu strefach wznoszących, co wypłukuje duże ilości radiacji […] Dziś, część radiacji wzniesie się na duże wys. przez system niskiego ciśnienia w regionie, a jeśli nie zostanie wypłukana, potencjalnie może ulec przenoszeniu tys. km […] Model HYSPLIT ścieżki radiacji wyciekłej 15.3.2011 o 12:00 (UTC) pokazuje, jak ona wznosi się na 4 – 5 km i przemieszcza na Alskę do 22.3.2011,kiedy będzie już znacznie rozcieńczona. Bardzo wątpię, że nadal będzie szkodliwa dla zdrowia ludzi, kiedy opadnie z deszczem lub śniegiem na Alasce lub w Kanadzie, przy założeniu, że odczyty radiacji obecnie w Japonii są prawidłowe.

Piotr Bein: Jeff zapomniał, że mikroskopijny pył zachowuje się jak molekuły, porusza się ruchami Browna, deszcz czy śnieg nie wypłukuje go z atmosfery. Z własnego doświadczenia zawodowego w Kanadzie znam ten fakt od wczesnych l. 1990-ych. Należy więc uważać na opinie typu bardzo wątpię bez podstawy naukowej. Pamiętajmy, że wycieki mają miejsce niemal nieustannie, a stopienie reaktora/ów może oznaczać wiele miesięcy lub nawet lat radiacji.

Prognozy postępu chmury radioaktywnego jodu i cezu

Od początku katastrofy siłowni w Japonii, austriacki ZAMG (Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki) w Wiedniu oblicza rozchodzenie się możliwej chmury radioaktywnej. Od 15.3.2011, ZAMG wspiera swą ekspertyzą Międzynarodową Agencję Energii Atomowej w tym temacie, z ramienia Swiatowej Organizaci Meteorologicznej. Co do postępu chmury na Europę, ZAMG podaje: Ein Eintreffen unverdünnter Luftmassen aus Japan in Europa und Österreich ist aufgrund der Meteorologie weiterhin auszuschließen. Tj. wyklucza możliwość dotarcia nierozcieńczonej chmury na gruncie meteorologii.

Piotr Bein: Czyli lokaj lobby atomowego nie mówi nic konkretnego, a w prognozie dla Ameryki, zatrzymuje symulację (i to tylko dla cezu-137!) przed jej zach. wybrzeżem. Wiadomo, że chmura będzie „rozcieńczona”, tak jak była z Czarnobyla. Pytanie tylko co w niej jest (info zatajone od początku), czy i jak się można chronić,  i jakie będą konswekwencje ekspozycji na tę „rozcieńczoną” radioaktywność. Nie wierzyć ss-ynom, są od przykrywania zbrodni, nie będą sie inkryminować, jak podczas i po „pandemii” H1N1 z 2009.


Chmura radioaktywna z eksplozji reaktora 3 w Daiiczi zaprzecza oficjalnej wersji

W oparciu o model komputerowu z US Air Resources Laboratory (ARL), mapa pokazuje dojście zach. krańca chmury do Tokio 14.3.2011, między 20:00 a 21:00  (Universal Time) wbrew oficjalnym zapewnieniom, że chmura poszła w morze.

Detekcja w siłowni Onagawa chmury radioaktywnej z eksplozji reaktora 1 w Daiiczi (13.3.2011) świadczy o przeważającym wsch. kierunku przemieszczania, na Amerykę Płn., co zmusiło okręty USA do wycofania się. Wg mapy ARL, wkrótce po eksplozji chmura otarła się o przyczółek na płn. od Fukuszimy, gdzie znajduje się siłownia Onagawa, w której wg doniesień zabrzmiały alarmy. To weryfikuje dokładność prognozy ALR [w skali lokalnej, a globalnie? – PB].

Globalne opady z Japonii idą na wschód

Kierunek wiatru decyduje o rozprzestrzenianuiu się radiacji z Japonii w regionie i na glob: Potrzeba znać dokładnie kierunek wiatrów w momemcie dużego wycieku radioaktywności, by zrozumieć gdzie pójdzie, wg eksperta, starszego globalnego meteorologa, Jima Andrewsa. Można obliczyć, ile czasu potrzebuje opad na pokonanie Pacyfiku do USA, zakładając różne prędkości przemieszczania się cząstek radioaktywnych i odległości do [poszczególnych miast]. Ale to tylko szacunek, bo masy powietrza i dana cząstka nie idą w linii prostej zachód-wschód, tylko trajektorię zaburzają systemy burzowe na Pacyfiku.

Szacowany czas dotarcia z Japonii, zakładając prostą trajektorię i szybkość przemieszczania 32 km/godz.:

 • Anchorage, Alaska      3,457 km         7 dni
 • Honolulu, Hawaje       3,847 km         8 dni
 • Seattle , Waszyngton (podobnie Vancouver, Kanada)            4,792 km         10 dni
 • Los Angeles, Kalifornia          5,477 km         11 dni
Wyidealizowny obraz przemieszczania się wiatrów z Japonii na wschód.

Japonia: Czy czeka nas coś gorszego od Czernobyla? Europa zagrożona?

†††††††††††††††††††††

Sciemnianie przez władze

Mendia przestają donosić prawdę z Daiiczi

Jakby na komendę, po niedawnej mowie Obamy, by Amerykanie nie przygotowywali się na żadne opady promieniotwórcze, mednia zaprzestały (18.3.2011) dokładne doniesienia o pogarszającej się sytuacji w Daiiczi. [Megafon kompleksu jot] Obama poradził, by oglądać TV w tej sprawie. Znikli z mendiów eksperci nuklearni, zabrakło przerażających acz dość dokładnych doniesień z placu bitwy z katastrofą atomową, chyba drugą co do powagi po Czarnobylu.

Mendia w Chinach i Tajwanie zaczęły zmyślać o podłączeniu elektryczności do reaktora 2 i zażegnaniu katastrofy. Podczas gdy pracowników wycofano z powodu zbyt wysokiego poziomu radiacji. Nawet gdyby, podłączenie bloku 2 nie pomogłoby blokom 3 i 4, gdzie jest naprawdę niebezpieczne paliwo uranowo-plutonowe.

Podłączenie prądu nie gwarantuje, że pompy chłodzenia zadziałają. Mogły ulec uszkodzeniu w eksplozjach – czas zmienić obraz na srebrnym ekranie. Nawet japońscy liderzy polityczni mieli dość zwodzenia przez rząd. Jeden gubernator prowincji powiedział, że rząd porzucił własny naród i kłamał.

W USA, lobby nuklearne przeszło na tryb nawijania, by ludziom nie odechciało się energii atomowej. Producent reaktorów siłowni Daiiczi, General Electric stracił dużo na giełdzie w ostatnich dniach, ale ma duże udziały w NBC, jednym z głównych mendiów nawijania o Daiiczi. Nawet raportowanie radiacji w USA wydaje się wybielane… Dezinformacja zaczęła się, żeby nikt nie polapał się w prawdziwym rozwoju sytuacji – nie przygotowuj się, nie martw się, rób to, co ci powie rząd… czyli nic. Czy rządzący chcą zabić więcej ludzi? Jeśli nie, to czemu nie mówią, co ludność ma robić z rozsądnej ostrożności?

Zatajenia, lipne testy, omijanie norm w przemyśle atomowym

Prognoza chmury radioaktywnej w New York Times

Stan na 18.3.2011 2:00 rano [jakiego czasu i czemu nie ma dalszej prognozy!? – PB]. Wg InfoWars, organizacja CNTBTO w lobby atomowym ONZ, sporządzająca mapę z odczytów stacji pokazanych jako kropki, celowo nie pokazuje poziomu promieniowania, ani większych chmur po wyciekach w Daiiczi, późniejszych niż pokazany z ub. weekendu. New York Times propagandyzuje za lobby atomowym, że chmura miałaby niezwykle małe skutki w USA [podkreślenie w oryginale].

Piotr Bein: Cenzura w CBC jak wszędzie

Jeszcze 13.3.2011 CBC mówiło, że awarie 2 siłowni w Japonii są powodem do alarmu w Kanadzie. Nowsze aktualności CBC noszą odciski palców propagandy i dezinformacji. Przez te parę dni, sytuacja znacznie pogorszyła się, doszło do poważnych wycieków radioaktywności do atmosfery. W wyniku masażu informacji i cenzury przez ten czas,  słyszymy teraz „zapewnienia” od gadająych twarzy ałtorytetów jak rządowy doktór i telewizorna meteorolog.

Pan doktór w krawacie powtarza mantrę lobby atomowego o dawce, rozcieńczaniu jej przez odległość, tak że jest ona zaniedbywalna, gdy dociera do Kanady. Meterolog jeszcze bardziej rozbraja: matka natura przychodzi nam na pomoc z cudem skutecznego czyszczenia, odbierania radioaktywności z powietrza. Słowem – idźcie spokojnie spać, ludziowce, Wielki Brat czuwa za was.

Ta „rozcieńczona przez matkę naturę” radioaktywność o niskim natężeniu (to co rozeszło się globalnie po Czarnobylu, a teraz fajczy się z Japonii) zabija od początku ery atomowej (ok. 1944) przeciętnie jakieś milion osób na rok (łącznie ponad 60 mln) i  okalecza dziesiątki mln rocznie rozmaitymi chronicznymi chorobami, wg raportu niezależnych specjalistów międzynarodowych, ECRR. Zmienia również genetycznie przyszłe pokolenia –patrz zdjęcia potworków narodzonych np. z żołnierzy i cywili po wojnach uranowych w Iraku, na Bałkanach, w Afganistanie i bliżej Izraela.

Piotr Bein do świata: IAEA i WMO tuszują opady radioaktywne z Japonii

Piotr Bein: Podsumowanie 13.3.2011

Grupa niezależnych ekspertów atomowych LLRC pisze ostatnio: Nie wierz zapewnieniom doradców bezpieczeństwa radiologicznego żadnego rządu. Opierają się na nieważnym modelu. Możemy mieć do czynienia z poziomem zagrożenia podobnym do Charnobyla i trzeba to potraktować niezwykle poważnie.

Przygotujmy się na gorsze od Czarnobyla, jeszcze bardziej sciemnione. Nauczyli się od tamtego czasu  tuszowania następstw zbrodniczych decyzji lobby atomowego, proliferującego zabójczą energię atomową przeciw zdrowiu przyszłych pokoleń — wbrew rozsądkowi, rachunowi ekonomicznemu i dostępności technik produkcji bezpieczniejszej, odnawialnej energii.

Mamy zaledwie skąpe, sprzeczne szczegóły stopienia bądź uszkodzenia rdzeni reaktorów, desperanckich prób ratunkowych  oraz zagrożeń z kolejnych awarii reaktorów i siłowni. Nic nie mówią o typie ani poziomie radioaktywności, roznoszonej na świat. Rząd sciemnia, nie daje informacji, istotnych dla japońskiej i światowej publiki. Niezależni eksperci są oburzeni ukrywaniem najistotniejszych informacji i fałszywym tonem oficjalnych zapewnień.

B. projektant siłowni A, Masaszi Goto ostrzegł (13.3.2011), że Japonia stoi wobec skrajnie poważnego kryzysu. Wezwał rząd do niezatajania i podawania więcej informacji, co pomogłoby ekspertom rozwiązać problem, np.: nie wiemy ile wypuszczono wodoru i jak był radioaktywny. Wg niego jeden z reaktorów w Daiiczi jest wysoce niestabilny, a prawdopodobne stopienie rdzenia miałoby ogromne następstwa — twierdzenie przeczące oficjalnemu. Wzrost ciśnienia w reaktorach Daiiczi przekracza normy, do których zostały zaprojektowane. Ryzyko eksplozji było już wtedy wysokie, a rozrzut materiału zakaziłby obszar , w promieniu ok. 50 km, daleko poza ustanowiony promień ewakuacji 20 km. Wg wyliczeń Goto, stopienie reaktora nr 3 (plutonowo-uranowy) byłoby 2 razy gorsze w skutkach od stopienia reaktora uranowego. Ponieważ potencjalnie stopić się może kilka reaktorów, skutki przekroczyłyby Czarnobyl kilka razy. Goto określił użycie wody morskiej do schładzania reaktorów Daiiczi jako wysoce niezwykłe i niebezpieczne.

Przed eksplozją reaktora nr 3 w Daiiczi, władze  mówiły, że pręty w reaktorze nr 3 mogły ulec uszkodzeniu. Wkrótce potem budynek eksplodował,  a oni twierdzili, że reaktor jest w porządku, ale emituje mnóstwo promieniowania. Następnie zmienili opowieść: żadnej radiacji, reaktor i osłona nieuszkodzone, szkody tylko w budynku zewn. Porównaj ze zdjęciem satelitarnym powyżej.

Podobnie z reaktorem nr 1, początkowo mówiono, że wszystko w porządku, a zalanie wodą byłoby środkiem desperacji. Wkrótce potem okazało się, że opadający poziom płynu chłodzącego obnażył pręty paliwowe, rozpoczynając proces  stapiania się rdzenia i wytwarzając nieznacznie radioaktywną parę. Stwierdzono na zewnątrz siłowni skażenie jodem i cezem. Wg Stratfor, izotopy te świadczą o naruszeniu osłony rdzenia. Jod występuje w prętach paliwowych, a cez 137 świadczy o poważnym uszkodzeniu rdzenia i wydostaniu się cząstek radioaktywnych w powietrze. Bezpieka nuklearna Japonii przyznała stopienie rdzenia. Po wybuchu budynku reaktora nr 1 (zawalenie się dachu, wg sekretarza gabinetu Japonii, Jukio Edano), sytuacja niby nie jest poważna, a rząd zwozi specjalne płyny chłodzące. Oficjalny język przechodzi z uspokajającego na alarmistyczny, w końcu premier Naoto Kan przyznaje, że sytuacja jest poważna. Wygląda na to, że do 7 rdzeni reaktorów w  Daiiczi i Daini zostało lub będzie zalane wodą morską i schłodzone kwasem borowym —  uprzednio nazwane środki desperacji, bo zniszczyłyby kosztowne reaktory.

Nie wierz władzom…

…które powiedziały, że można bezpiecznie oddychać po 11 IX [i po broni uranowej i po Zatoce Meksykańskiej… -PB]. Zataili przed nami, co i w jakim stężeniu idzie na USA z Japonii. Mówią, że to rozcieńczone i nieszkodliwe. Prognozy prądu strumieniowego przewidują nadejście nad stany Oregon i Waszyngton w najbliższych dniach. Chmura radioaktywna spodziewana nad Kalifornią jutro 18.3.2011, pochodzi z początkowej eksplozji reaktora 1 (11.3.2011). Chmura z eksplozji reaktora 3 nadejdzie na zach. wybrzeże Ameryki w niedzielę-poniedziałek. Ci na zach. wybrzeżu, przygotujcie się, ale bez paniki.

Tuszowanie zaczęło się; miliony Japończyków w niebezpieczeństwie

†††††††††††††††††††††

Skażenie

Wyjaśnienie eksperta nt. liczników Geigera-Müllera

email 19.3.2011, od Tedda Weymana, tłumaczył Piotr Bein)

Promieniowanie alfa zanika w powietrzu w odległości kilku cm. Energię elektromagnetyczną alfa można wykryć detektorem umieszczonym w odpowiedniej odległości od źródła promieniowania. To samo dotyczy promieniowania beta, gamma i neutronowego – muszą dotrzeć do detektora. Jedne formy promieniowania elektromagnetycznego pokonują w powietrzu odległość centymetrów, inne metrów, a jeszcze inne kilometrów (odpowiednio: alfa, beta, gamma, neutrony).

Małe liczniki Geigera-Müllera (GM) ogólnego użytku (np. ten w zapytaniu) stosuje się do pomiaru bekereli (Becquerel) i za pomocą formuły przeliczają je na greje (Grey) i siwerty  (Sievert).

Wykrycie promieniowania alfa w powietrzu lub blisko ciała jest wynikiem zbliżenia aparatu na kilka cm do źródła. W przypadku promieniowania elsktromagnetycznego alfa, radioaktyne źródło unosi się w powietrzu [pył lub gaz – PB] albo przylega do ubrania, skóry, włosów w formie pyłu. Pył uranowy i plutonowy jest przyciągany do odzieży z powodu efektu filtracyjnego materiału na powierzchni, statycznego ładunku i wilgotności ciała.

Jeśli w powietrzu lub opadzie radioaktywnym jest źródło emitujące alfa, mały detektor wykryje je, jeśli trzymać jego czoło parę cm od źródła, a emisje alfa są wystarczająco częste, [niezrozumiałe: /the detector pauses long enough at that point if the source is stationary – PB].

Żaden licznik GM nie może określić rodzaju wykrytej radioaktywności. Potrzeba próbnika alfa, który ignoruje pozostałe rodzaje. To właśnie użyłem w Iraku i Afganistanie. Żaden licznik GM nie może też zidentyfikować rodzaju nuklidu izotopowego. Potrzeba identyfikatora nuklidów (koszt ok. 15 tys. $ za podstawowy, przenośny identyfikator). W Iraku użyłem Exploranium.

Liczniki GM w twym zapytaniu, zdolne są czytać jedynie impulsy elektromagnetyczne, a nie rodzaj promieniowania (np. nie mogą sprecyzować, że to jest alfa). Są nastawione na skumulowany odczyt radioaktywności i/lub konwersję (zawodną) na jej biologiczny efekt.

Rząd Kanady utworzy 8 dodatkowych stacji monitoringu radiologicznego…

…w najbliższych dniach na wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej, mimo swych zapewnień o braku zagrożenia przez opady promieniotwórcze z Japonii. Ryzyko zdrowotne z uszkodzonych reaktorów jest zaniedbywalne i stacje powstaną jako środek dodatkowej ostrożności dla bezpieczeństwa zdrowia Kanadyjczyków.

Tedd Weyman (UMRC): Wystarczające opóźnienie, by dopuścić skażenie ludności, podobnie jak w Japonii.

Komunikat LLRC 18.3.2011: geigery nie wykryją plutonu

Chmura radioaktywna dotarła do USA. Associated Press przytacza anonimowego dyplomatę z sumieniem przyznającego, że wg zwykle utajniononych danych chmura dotarła nad płd. Kalifornię. Powtarzamy naszą przestrogę, że chmura wysoce prawdopodobnie zawiera pluton i uran z prętów zużytego paliwa i może z samych reaktorów. Liczniki Geigera nie mogą wykryć tych izotopów, a one stwarzają poważne długoterminowe zagrożenie, jeśli zostaną pobrane do organizmu przez oddychanie, spożycie lub będą zaabsorbowane przez skórę lub rany. Władze nic o tym nie mówią, na dłuższą metę zignorują obecność tych izotopów w otoczeniu. Zalecamy zbieranie próbek, jeśli jesteś zainteresowany w zbieraniu niezaprzeczalnych danych pomocnych w zasięgu opadów radioaktywnych. Oto jak to zrobić.To jest ważne, jeśli chcemy, by naukowcy doszli prawdy, czy opady powodują zaburzenia genetyczne jak rak. Na tym etapie historii, musimy uprawiać Naukę Obywatelską, bo z doświadczenia wiemy, że władze zawsze zanegują taką możliwość.

Profesor Chris Busby w radio USA o zagrożeniu radiologicznym tutaj więcej. Nie mieliśmy jeszcze czasu tego posłuchać, napisz, co myślisz.

Piotr Bein: Właśnie oglądałem telewizornię CBC (Ok, wyspowiadam się później…): specjaliśdzi z geigerami, siwertami, remami … rozcieńczaniem, nieszkodliwością… ale żaden  nie ujawnił (jeśli wie!), że geiger nie łapie promieniowania alfa. Bez ryzyka pomyłki wywiesiłem od początku postu: Ogromna zbrodnia rozwija się przed naszymi oczyma… bo znam mentalność tych niedouczonych prostytutek naukowych.

Radiacja w USA na samolotach, towarach i pasażerach z Tokio – nieszkodliwa wg władz

IAEA podnosi stopień zagrożenia z poziomu 4 na 5. Radiacja 1 km od reaktora 2 – 292.2 µSv/godz. (poniżej raportowalnej)

LLRC: Radzimy natychmiastową, maksymalną ewakuację z wyspy Honszu

16.3.2011 – Pożar prętów paliwowych: mapa opadów radioaktywnych na wyspę Honszu.
Zalecamy natychmiastową maksymalną ewakuację Honszu. Zapewnienia z rządu Japonii o dawkach radiacji są niewiarygodne. Bazują na nieważnym modelu ICRP ryzyka radiologicznego, który samo ICRP przyznało, że niestosuje się do sytuacji katastrofalnych.  Podstawową koncepcję dawki promieniowania na ogół uważa się za nieważną dla wielu rodzajów skażenia wewn. istotnego dla obecnej katastrofy. Poza izotopami cezu i jodu, emitującymi promienie gamma i beta, jest ogromne prawdopodobieństwo wycieku plutonu i izotopów uranu  Woda w kontakcie z rdzeniem reaktora, użyta w akcji ratowania reaktorów oznacza emisje trytu. Węgiel-14 też jest prawdopodobny. Zaden z tych emiterów promieni alfa nie zostanie uchwycony w odczytach gamma, przez co poważnie niedoszacowane zostanie potencjalne ryzyko szkód genetycznych po wdechnięciu, spożyciu lub wchłonięciu izotopów do organizmu człowieka. Obecna katastrofa jest więc równoważna tej w Czarnobylu, z ogromnym skutkiem na zdrowie – (patrz Czarnobyl).
Brak zgodności opinii między Prof. Chrisem Busby z LLRC a Profesorem Ianem Fellems, znanym polecznikiem energii atomowej.
Niektórzy nie mogą zobaczyć opublikowanych (jako pliki „mht”) u nas wczoraj  animacji chmur radioaktywnych z reaktorów 1 i 3. Microsoft Internet Explorer potrafi to odczytać, ale nie  np. Mozilla Firefox. Pracujemy nad rowiązaniem problemu. Jeśli potrafisz pomóc, prosimy o kontakt: info [at] llrc.org

Niektóre polskie tłumaczenia i opracowania nt. Czarnobyla i oszustwa przez ICRP:

Od czasu tych publikacji kilka lat temu, są nowe odkrycia, pogłębiające nieważność modeli lobby atomowego.

Skażenie radiologiczne (nGy/godz.) i odległość od Fukuszimy

Piotr Bein: Lipa w paczkach? Tak nie rozchodzi się promieniowanie z chmur radioaktywnych gnanych wiatrami (podobno wiejącymi na ocean!). Jest to propaganda albo czysto teoretyczny obraz.

Stratfor czerwony alert: skażenie rośnie, idzie na płd. Japonii

Sytuacja katastrofalna —  francuska agencja bezpieczeństwa radiologicznego i think tank w USA

Piotr Bein 14.3.2011: Trzeba zacząć od tego…

…że oficjalne normy i modele lobby atomowego są zaniżone tak, że rzeczywiste skutki opadów promieniotwórczych wypadają w rzeczywistości 100-1000 razy gorzej. Przykład: Czarnobyl, gdzie oficjalna liczba ofiar pozostaje daleko w tyle za rzeczywistą, oszacowaną na ok. 1 mln zgonów (i wiele więcej zachorowan i dolegliwości) do 2005 r. Więc jeśli w ogóle władze podadzą nam informacje o poziomie skażenia otoczenia wskutek opadów radioaktywnych z Japonii, możemy zakładać, że jest co najmniej 100 razy gorzej. Np. model ekspozycji i otrzymanej dawki promieniowania, zakłada napromieniowanie CALEGO ciała od drobinki promienotwórczej, która może skonczyć w jakimś gruczole i być dla komórki czy DNA jak bomba A w Hiroszimie. Takie porównanie podał japoński naukowiec na konferencji w Hamburgu (2003), w której uczestniczyłem. Lobby atomowe ignoruje fakt skupienia napromieniowania na tyci skrawek tkanki i przelicza je na stosunkowo ogromną masę ciała, z wynikiem: bezpiecznie!  Do tego dochodzą efekty wzmagające, np. komórki w jakiejś odległości od wystawionej na bezpośrednie promieniowanie alfa (b. mały zasięg), zdalnie „zarażają się” i patologia postępuje szybciej. Tego „niewiedzą” naukowcy lobby atomowego, a szczególnie FIZYCY atomowi.

Wg eksperta nuklearnego, stopienie reaktora wystawi osoby w promieniu dziesiątków km na b. poważne ryzyko natychmiastowego zagrożenia życia, w większym promieniu — na poważne choroby jak rak w najbliższych latach.

Jeszcze przed eksplozją reaktora nr 1, emisje na godzinę były na poziomie dopuszczalnej dawki rocznej!!! Wg Fox News, po eksplozji reaktora nr 2 w Daiiczi, rząd Japonii ogłosił miejscowy poziom radioaktywności 144 mR/godz. Może to być zaniżone, by zapobiec panice. Poziom 100 mR/godz. uważa się za wysoki. Inne źródło podaje, że po wybuchu w reaktorze nr 2, promieniowanie osiągnęło  8217 mikro-SV/godz. i spadło. Poziom ten jest ponad 8 razy większy niż normalna ekspozycja przez rok.

Okręty USA przybyłe na ratunek do wybrzeży Japonii dostały instrukcje oddalenia się z pozycji 160 km od Fukuszima. Wycofując się, wykonano na pokładzie lotniskowca USS Ronald Reagan pełne odkażanie nuklearne załogi. Załogi 3 helikopterów lecących w chmurze radioaktywnej z siłowni (mierzyły promieniowanie?) zostały skażone w bardzo, bardzo małym stopniu.

Początkową ewakuację 3 tys. osób zwiększono do  14 tys. po odkryciu w sterowni 1000 razy większej radioaktywności niż norma  i 8 razy większej od normalnej na zewn. siłowni. Nawet po zatrzymaniu reaktora, gorące gazy radioaktywne przeciekają do środowiska, a intensywne ciepło może zniszczyć osłonę i spowodować masowy wyciek radioaktywności. Wg dra Irwina Redlenera z Uniw. Kolumbia podane poziomy radioaktywności na zewn. mogą podnieść zachorowalność na raka tarczycy. Ministerstwo obrony Japonii wysłało na miejsce katastrofy tysiące wyspecjalizowanych wojsk i sprzęt.

Stan wyjątkowy ogłoszono też dla siłowni w Onagawa, 120 km na płn.-wschód od Tokio. 14.3.2011 zanotowano tam zwiększony poziom promieniowania, przypisany opadom promieniotwórczym z wypuszczenia nieznacznie radioaktywnej pary w Fukuszima. „Ucieszą się” mieszkańcy pobliskich ogromnych aglomeracji (np. Tokio – 36 mln), jakby trzęsienie ziemi i tsunami nie wystarczyły… Po wybuchu w reaktorze nr 1 w Daiiczi, system chłodzenia zawiódł w 2 dalszych reaktorach. Ewakuacja 170 tys. mieszkańców. Władze rozdają suplement jodowy, podwajają liczbę ratowników do 100 tys. — ile w zw. z radioaktywnością? Tysiące mieszkańców dostają po wybuchu reaktora polecenie niewychodzenia z domu.

Władze zwiększyły stopniowo promień ewakuacji do 20 km, ewakuowały już 180 tys. mieszkańców, jest już (oficjalnie) co najmniej 160 napromieniowanych, ratownicy zmieniają się coraz częściej ze wzgl. na coraz wyższy poziom promienowania, a rząd twierdził, że druga eksplozja w Daiiczi nie będzie miała znacznego wpływu na zdrowie. Rząd nawet nie ostrzegł swych obywateli!!!

Kalendarium

15.3.2011 ok. 6:00 czasu polskiego BBC Wyższe niż normalne poziomy promieniowania w Tokio, wg władz miasta.

15.3.2011 ok. 5:00 czasu polskiego – Radiacja 400 razy normy rocznej k. reaktora 3 w Daiiczi. KYODO przytacza premiera Japonii, że jest wysokie ryzyko radiacji z siłowni w przyszłości.

15.3.2011, francuska bezpieka nuklearna ASN podniosła poziom zagrożenia z Daiiczi do 6 na skali międzynarodowej, wbrew ocenie zagrożenia na 4 w tej skali przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej IAEA.15.3.2011 17:00 (czasu japońskiego) Pożar zużytego paliwa w reaktorze 4 ugaszony. Radioaktywny dym poszedl w powietrze, wg IAEA.

15.3.2011 13:35  (czasu japońskiego) Promień strefy ewakuacji [niewychodzenia z domu] 30 km, zakaz lotów nad strefą

New York Times (14.3.2011): USS Ronald Reagan dostał dawkę miesięczną, w chmurze radioaktywnej 160 km od Japonii.

New York Times: Wg Pentagonu, 13.3.2011 śmigłowce 100 km od siłowni Daiiczi wykryły małe ilości radioaktywności, w tym cez-137 i jod-121, co sugeruje szerzące się skażenie.

†††††††††††††††††††††††

Aspekty polityczne

Andrzej Szubert: Czyżby awarię Fukushimy zrobiono STUXNET-em?

Stuxnet stworzono w Izraelu do rozwalenia irańskiego programu atomowego. Wystarczyłaby w nim  niewielka „korekta”, inny „adresat” – i wszystkie agregaty chłodnicze w Fukushimie odmawiają posłuszeństwa. […] „Wirus o nazwie Stuxnet został opracowany wspólnie przez specjalistów izraelskich i amerykańskich. Był poddawany próbom przez 2 lata w pilnie strzeżonym izraelskim kompleksie nuklearnym Dimona, na pustyni Negev…

Izraelska firma ochroniarska obsługiwała japońskie instalacje nuklearne przed katastrofą

Działalność HAARP niepokazana na wykresach tydzień przed trzęsieniem ziemii w Japonii

Zapisy magnetometru na U. Tokio wyłączono w tym czasie. Po tygodniu magnetycznej ciszy, HAARP włączono ok. 9.3.2011 0:00 UTC.

Atak HAARP na Kanadę – trzęsienie ziemi w Quebec sztucznie wywołane?

Nie-Japończycy ewakuują swoich lepiej niż Japonia… a Umęczona? — patrz listy od Marty i Polki z Japonii (powyżej)

Cesarz Japoni głęboko zmartwiony

Cesarz Akihito mówi to w niezwykle rzadkim wystąpieniu w TV, odnośnie sytuacji w kraju po trzęsieniu i tsunami, niedługo po zaprzestaniu akcji ratowania reaktorów.

Obawa o napromieniowanie wywołuje paniczne wykupywanie i ewakuacje z Tokio

Np. w wielopiętrowym centrum handlowym w dzielnicy Roppongi wysprzedano radia, latarki, świece, paliwo i śpiwory, wg Reutersa [w zw. z wyłączaniem prądu chyba też? – PB]. Czeska orkiestra symfoniczna wyjechała autobusem na zach. wybrzeże Japonii: Niektórzy z nich chcieli wracać do domu już po trzęsieniu, ale jest niemożliwe nabyć bilety dla 100 osób, powiedział japoński sympatyk orkiestry.  Bank Citigroup z USA informuje zatrudnionych w Tokio, ale nie było nakazu ewakuacji z ambasady USA. Indyjska firma oprogramowania Zenstar Technologies Ltd powiedziała swym  55 pracownikom, że mogą posłać swe rodziny do domu, w razie pogorszenia sytuacji, firma przeniesie się do Indii i Szanghaju. Niektórzy reporterzy wyjeżdżają z rejonu miasta Sendai, gdzie trzęsienie i tsunami wywolały najwięsze szkody, zabijając ponad 10 tys. osób.

Niektórzy, nieznalazlszy ryżu na półkach sklepowych i pozbawieni prądu, wody i gazu, szukają chleba.

Ambasada Francji ostrzegła o chmurze niskiej radioaktywności 10 godz. przed spodziewanym nadejściem, radząc mieszkańcom opuścić miasto. Ambasada Niemiec nagliła wszystkich Niemców, zwłaszcza z rodzinami, rozważyć wyjazd z Japonii.  Ambasada Chin poprosiła swych obywateli o kooperację z władzami w Japonii, jeśli byłby nakaz ewakuacji. nakaz taki jest nie do pomyślenia w aglomeracji Tokio [36 mln mieszkańców – PB]. Niektórzy specjaliści domagają się rozszerzenia strefy niebezpiecznej ponad promień 30 km. Tłok na lotnisku Narita rośnie, niektórzy pasażerowie zostali bez połączeń, ale dotąd tylko Air China skasowało loty do Tokio.

Poliszynel: Elektrownia Fukushima nie została zalana falą tsunami! To medialne kłamstwo!

Piotr Bein: Mozliwe, ale czy nie pisnąłby zaden reporter czy miejscowy – przecie taka rzecz bylaby oczywista.

Japonii grożono trzęsieniami już w przeszłości

Andrzej Szubert: Los Fukushimy był z góry przesądzony

Milczenie mediów na temat ewentualności ataku komputerowego na system chłodniczy Fukushimy jest wręcz zadziwiające. Przecież taką ewentualność powinne one rozważać najpóźniej od trzeciego dnia atomowego piekła. Zamiast tego podkreślają żydomedia niszczącą moc trzęsienia ziemi i samego tsunami. Ale oba te niszczące kataklizmy nie były w stanie uszkodzić wszystkich generatorów w kilku reaktorach. Media nie wspominają nawet o możliwości ataku komputerowego ze strony hakerów czy „terrorysów”. Nie chcą wywoływać wilka z lasu. Boją się, że podejrzenie w takim wypadku i tak padnie na twórców stuxneta. Tylko dlatego forsują media uparcie tezę awarii systemu chłodzenia na skutek żywiołów.

Promieniowanie z Fukushimy w zależności od kieruku wiatru raz skażać będzie duże obszary Pacyfiku, czyniąc je nieprzydatnymi dla połowów ryb. Innym razem, przy wiatrach w drugą stronę duże połacie Japonii uczyni „strefą zakazaną”. Skażeniu ulegną uprawy ryżu w Japonii, a nawet i w Chinach. Widmo głodu jest coraz bardziej realne.

Ile milionów ludzi zostanie ostatecznie napromieniowanych, tego nie wie nikt. Nie jest wykluczone, że big pharma błykawicznie wymyśli „szczepinki” przeciwko radioaktywnemu skażeniu. Nie jest też wykluczone, że tu i tam wprowadzony zostanie stan wyjątkowy z powodu/pod pretekstem zagrożenia radioaktywnego. Nie można też z góry zakładać, że będzie to ostatnia taka katastrofa tego czy podobnego typu.

Po zbrodniarzach, którzy rękami szabas-goja Busha i jego podwładnych zrobili 11/9, którzy robią chemtreils, którzy stosują HAARP, którzy wymyślili Codex Alimentarius i GMO, którzy trują nas szczepionkami i zabijają „medyczną” chemią, czyż po nich nie można spodziewać się i ataku na Gojów przy pomocy atomu?

NWO wyraźnie przyspieszyło realizację ich zbrodniczych planów. Atak atomowy przy pomocy Fukushimy nie jest atakiem tylko na Japonię, To był atak na całą ludzkość – atak na wszystkich Gojów. Na ciebie też. — Poliszynel

CIA tuszuje katastrofę w Japonii

Wg Joiczi Szimatsu, b. redaktora Japan Times Weekly, występującego w chińskiej TV,  CIA przygotowuje się do tuszowania na wielką skalę faktu stopienia się kilku reaktorów w Japonii: Po spotkaniu na wysokim szczeblu, zwołanym przez usłużnego premiera, agencje japońskie nie wydają już niezależnych raportów bez uprzedniego zatwierdzenia przez górę. Cenzurę wprowadzono po narzuceniu Art. 15 Prawa Stanu Wyjątkowego. Wg Szimatsu, Waszyngton przysłał zespół do skonsultowania rządu Kana, ale zamiast ekspertów od siłowni A, zdrowia i bezpieczeństwa radiologicznego, przyjechali przedstawiciele agencji pomocy USAID, znanej przykrywki CIA, by kierować zmyłkami o katastrofie reaktorów.

Dla CIA równie ważne będzie utrzymanie bazy lotniczej Misawa, poważnie uszkodzonej przez trzęsienie: Misawa to centrum wojny elektronicznej i zaawansowanego szpiegostwa USA w Azji Wsch., z eskadrą Orionów P-3 i antenami podsłuchowymi systemu Echelon — wg  Szimatsu. Czynniki geopolityczne względem Rosji, Chin i Korei Płn. też przyciągają CIA do Japonii.  Chiny jak i Rosja zaoferowały Japonii pomoc bez warunków — zagrożenie dla politycznego establiszmentu USA. Koncern  Westinghouse ze zbojeniówki USA ma zakład paliw nuklearnych w Tokai, zamknięty wskutek trzęsienia.

Poprzez USAID, CIA prowadzi z powodów geopolitycznych, kampanię dezinformacyjną o uszkodzonych obiektach nuklearnych Japonii po trzęssieniu. Ucierpią na tym Japończycy i miliony ludzi na ścieżkach opadów radioaktywnych z Japonii.

†††††††††††††††††††††

Aspekty społeczne

Wielkie trzęsienie na wybrzeżu Ameryki?

Sprawdzony przepowiadacz trzęsień ziemi, b. specjalista służb geologicznych USA, Jim Berkland ostrzega o wysokim ryzyku sejsmicznym 19-26.3.2011 r. w rejonie płn. części Kalifornii, stanów Waszyngton i Oregon w USA oraz prowincji Brytyjska Kolumbia w Kanadzie, usytuowanych przy Uskoku Cascadia. Berkland przypomina o niedawnych mln zdechłych ryb w King Harbor k. Redondo w Kalifornii, co wg niego zapowiada wielkie trzęsienie. Podobnie było z dziwną masową śmiercią wielorybów i in. stworzeń przed wielkimi trzęsieniami, z powodu zmian w polu magnetycznym, które dezorientują stworzenia. Obecnie Księżyc będzie w rzadko spotykanej pozycji względem Ziemi, co zwiększy naprężenia skorupy i wywoła trzęsienie…

Piotr Bein: Fajnie, właśnie się uszczelniłem w domu, a już jutro może trzeba będzie uciekać na zewnątrz, w skażenie z Japonii.

Prognoza masowego trzęsienia na zach. wybrzeżu USA

Dr. Marek Chmielowski: Okiem fizyka jądrowego – ocena bezpieczeństwa. Czy Polacy powinni zgodzić się na budowę elektrowni atomowej?

(16.3.2011, wersja ze StopCodex 17.3.2011, drobne poprawki literówek Piotr Bein)

W TV toczy się kłamliwa kampania propagandowa dotycząca awarii w elektrowni Fukushima w celu zapobieżenia protestom przeciw narzuconej nam przez Francję budowie elektrowni jądrowej. Jako fizyk jądrowy doświadczalny, mający wieloletnie doświadczenie z US w bezpieczeństwie jądrowym pragnę przedstawić realne zagrożenia, stopniowo materializujące się w elektrowni Fukushima.

[…] Zasięg zanieczyszczenia radioaktywnego o poziomie zabójczym dla ludzi, może wykroczyć daleko poza samą Japonię. Mając nadzieję, że w samej Japonii nie zrealizuje się najgorszy scenariusz, jako Polacy, zastanówmy się jakim ewentualnym kosztem chcemy finansować Francuski przemysł nuklearny. Nie dajmy się zwieść gołosłownym zapewnieniom rządu i osób finansowo powiązanych z dotacjami unijnymi o bezpieczeństwie energetyki jądrowej. Awarię elektrowni jądrowej mogą spowodować różne czynniki, nie tylko trzęsienia ziemi. Skutkiem takiej awarii nuklearnej może być całkowite zniszczenie Polski i powolna śmierć w męczarniach większości z nas w wyniku choroby popromiennej.

Polacy- bądźmy czujni!

Radiacja zwiększa ryzyko H5N1 globalnie

Z forum Jarka Kefirka: dziwna rzecz w Niemczech

dziwna rzecz, ale w Niemczech stacje meteorologiczne, odgornym zarzadzeniem, przestaly pokazywac wartosci dla pomiarow radioaktywnego jodu. Niby dlatego, zeby laicy nie interpretowali tego blednie. Link po niemiecku. Jest tez odczyt z miernika Geigera uaktualniany co jakis czas (po niemiecku). W Niemczech mierniki wykupione co do joty i teraz dostepne sa tylko na ebay za kosmiczna cene. Dobrze, ze ludzie sami robia pomiary i podaja w internecie, ale co bedzie jak „niechcacy” padna serwery?… Mysle, ze wtedy bedzie to znaczylo, ze chmura blisko. ~cierpliwosc, 2011-03-19 02:13

Rząd USA kontroluje dostępność jodku potasu od czasu sprzed kryzysu w Japonii

Na zach. wybrzeżu USA, trudno już kupić pigułki z jodkiem potasu (KI). Aptekarz w Kalifornii powiedział, że rząd położył rękę na wszystkich dostawach. Producent jodku potasu pn. ThyroShield, Fleming Pharmaceuticals podał w notatce prasowej, że jeszcze przed trzęsieniem w Japonii rząd USA zgromadził zapasy milionów dawek, niektóre straciły ważność, a reszta – w br. Rzecznik rządu nadal mówił prasie, że USA nie zagraża radiacja, ale nie skomentował nt. gromadzenia specyfiku.

Aktualizacja 15.3.2011 23:24 PST: Dept. zdrowia mówi, że bada wszystkie aspekty japońskiej katastrofy, w tym opcje odnośnie dystrybucji KI.

Aktualizacja 17.3.2011 21:44 PST: Największy dostawca licencjonowanego KI, Anbex ogłosił na swym portalu, że wyczerpał zapasy 14.3.2011 i będzie miał więcej 18.3.2011.

Piotr Bein: Znów o magicznej pigułce dla Ameryki. Nastawia ludzi na fałszywe oczekiwani aratunku. Wezmą pigułkę, wyjdą na dwór, wdechną tyci pyłek plutonu czy kednego z setek innych izotopów… i tyle. Nawwt pigułka ni epomoże na izotop jodu w in. narządach niż tarczyca… A to że rząd zrobił z KI przedmiot szntażu ludności, to jeszcze większy skandal. Jeśli ni emożena liczyć na rząd w info jak się chronić i co nam naprawdę zagraża, skąd wiemy czy nam dadzą dość, co trzeba i kiedy trzeba – wszystkim potrzebującym. Na pewno możemy liczyć na dezinfo. Właśnie oglądałem na CBC standardowe bzdety lobby nuklearnego nt. nieszkodliwości promieniowania.  Wczoraj w markecie młoda para kupowała mnóstwo wody, więc zagadałem o chmurze radioaktywnej spodziewanej dnia następnego. Kupili tyle butelek bo była wyprzedaż, nie mieli pojęcia o zagrożeniu, ale widziałem, że kobieta się b. przejęła. Ale zbluzgały mnie 2 matrony, z którymi zacząłem rozmawiać nt. możliwego zagrożenia . Zbluzgały mnie stuknięty, Zielony fanatyk. Kupiłem zapalniczkę, soki, witaminy i wybyłem nie zagadując już nikogo.

Anomalia odczytu licznika Geigera 17.3.2011 w Bakersfield (Kalifornia) wyjaśniona

Wczoraj podałem za filmikiem Benjamina Fullforda, że chmura znad Japonii może już być w Kalifornii, gdzie licznik Geigera w Bakersfield pokazywał ponad 200 zliczeń/minutę, tj . ok. 10 razy normalnego poziomu (patrz Chmura radioaktywna już nad Płd. Kalifornią, zmierza do Ontario i Quebec poniżej). Obserwowałem inne odczyty na tej samej sieci  nie było  wzrostu radioaktywności. Po jakimś czasie dodałem więc koment poniżej: Może anomalia lokalna lub błąd operatora licznika (ochotnik). Trzeba obserwować liczniki na ścieżce chmury. Zerkam na wskazania z tej sieci co jakiś czas i do chwili obecnej nie było nic szczególnego. Druga sieć liczników podała dziś wyjaśnienie (ale nie Fullford ani 1-sza sieć!): 

Z powodu mylących doniesień, raport i/lub plotka weszła w obieg, że jedna ze stacji w naszej sieci zanotowała szczyt czy odczyt ok. 200, czy coś (nie wiem w jakich jednostkach). W każdym razie to nieorawda. Niniejsza sieć nigdy nie miała stacji w Bakersfield. Z uwagi na czułość tematu, tj. potencjalne zagrożenie radiologiczne, musimy byź ostrożni i ograniczyć się do faktów, oprzeć się plotkom. […]

Chmura radioaktywna już nad Płd. Kalifornią, zmierza do Ontario i Quebec

Piotr Bein: Może anomalia lokalna lub błąd operatora licznika (ochotnik). Trzeba obserwować liczniki na ścieżce chmury.

Dept. stanu i Pentagon oferują ewakuację członków rodzin z Tokio
Zywe miasto Tokio stało się ponure
Chiny zatrzymują program atomowy

Z Rosji

RIA Novosti: wojsko Rosji przygotowuje się do ewakuacji 600 tys. z Wysp Kurylskich i Sachalinu na wypadek pogorszenia sytuacji.

Zwiększona aktywność sejsmiczna na Kamczatce. Epicentrum 280 km na płd. od Petropawłowska, 4,7 w skali Richtera, nie ma szkód ani ostrzeżenia o tsunami.

Ludność Rosji na Dalekim Wsch. wykupiła liczniki Geigera i dozymetry, mimo zapewnień Moskwy, że nie ma zagrożenia z Japonii. Koszt dozymetru 5,3 tys. rubli (185 $): Ludzie wydadzą tyle, żeby chronić najbliższych przed radiacją – mówi sprzedawca.

Władze Kamczatki: regularne sprawdzanie poziomu radiacji nie wykazuje wzrostu. 15.3.2011 2:00 czasu moskiewskiego — 11 mikro-rentgenów/godz. Podobnie z Sachalinu, Chabarowska i Promorja, ale ludzie są sceptyczni i na necie jest lawina zamówień dozymetrów.

Uaktualnienia z Reutersa

Szef bezpieki atomowej ONZ [IAEA? -PB]:  sytuacja jest b. poważna. Potwierdza uszkodzenie rdzeni reaktorów 1, 2 i 3 w Daiiczi, ale kotły reaktorów (reactor vessels) wydają się nieuszkodzone. Operator siłowni chce, by wojskowy śmigłowiec spróbował zrzucić wodę na uszkodzony reaktor, po odejściu od poprzedniej próby z powodu, prawdopodobnie zbyt wysokiej radiacji, wg ministra obrony.

Bezpieka atomowa Japonii: wojsko pomoże pompować wodę do reaktora 3 i basenu wypalonego paliwa reaktora 4 w Daiiczi, a poziom radiacji na zewn, siłowni znów podskoczył ok. południa, ale później spadł.

Policja spróbuje pomóc chłodzić basen reaktora 4 armatą wodną.

Rzecznik rządu: poziom radiacji wokół siłowni nie jest natychmiastowym ryzykiem dla zdrowia.

Czerwony Krzyż: lotnisko Tokio jest bezpieczne dla lotów pasażerów międzynarodowych.

WHO: nie ma znacznego rozprzestrzenienia się skażenia z uszkodzonych siłowni w Japonii.

Operator siłowni: niezdolny schłodzić reaktorów z powodu radiacji. ratownicy odesłani z tego powodu, wrócili po spadku poziomu radiacji. 16.3.2011 2:30 GMT było na miejscu 180 ratowników. [Filmik mówi, że większość z nich zbiegła po zwyżce radiacji – PB.]

BBC: fałszywy SMS o skażeniu wywołał panikę w Azji

Amerykanie wykupują jodek potasu

Wykupywanie środków przeciw skażeniu

Rosja: czerwone wino i glony. Chiny: sól kuchenna, bo zawiera jod. Bułgaria: tabletki jodowe. Nie pomogły autorytety naukowe mówiące w mediach, że skażenie z Japonii nie zagraża gdzie indziej, powszechna nieufność do oficjalnych zapewnień wzięła górę.

Miliardowe straty z moratorium na siłownie A w Niemczech

16.3.2011 – Berlin nałożył 3-letnie moratorium na 8 siłowni nuklearnych z l. 1980-ych, stanowiących  41% nuklearnej mocy (8,336 Mwe, 6,4% łącznej mocy energetycznej kraju). Moratorium objęto Biblis-A, Neckarwestheim 1, Brunsbuttel, Biblis-B, Isar 1, Unterweser, Phillipsburg 1 i Krummel, podlegający już długoterminowemu zamykaniu. Siłownie A działają zwykle na okrągło, są elektrowniami obciążenia podstawowego, dostarczając ok. 25% zapotrzebowania kraju, więc zamknięcie ich przełoży się na ok. 10% łącznej produkcji elektrycznej Niemiec.

Podczas 3 miesięcy moratorium, zamknięte siłownie przejdą inspekcje, co może prowadzić do zmian w polityce jądrowej Niemiec. Straty wartości rynkowej energii wyniosą 1-2,6 mld euro. Rząd straci dochód ok. 235 mln euro na unikalnym dla Niemiec podatku od grama użytego w siłowniach uranu.

Podczas moratorium rząd rozważy rewizję decyzji z 2009 r. o zwiększeniu mocy produkcyjnej ww. siłowni. Niemcy zaregowali w rozmaity sposób. Rormalny nakaz zamknięcia siłowni może być dla rządu prawnie niełatwy. Szefowie niektorych kompanii energetycznych zadeklarowali ochotnicze zmaknięcie swych siłowni A. Opozycja stawia wyzwanie Merkelowej, która działa wbrew prawu o cyklu życiowym siłowni A, zatwierdzonemu w styczniu br.

†††††††††††††††††††††††††††††

Czytelnicy piszą

Grzegorz: Panie Piotrze. Zrobił Pan juź kolosalną robotę. Niech Bóg ma nad Panem opiekę. Z Pańskich pozdrowień oceniam, że jest Pan Prwosławny, w niczm nie to nie umiejszaja nikomu, zwłaszcze przed Bogiem, który jest Tym, żeby rozsądzić nasze przyziemne swary. Cokolwiek Pan robi i przesyła, widocznie jest  ispirowane  przez  Najwyźszego.
Wierzę,  źe Bóg ocenia nas wedłóg swoich kryteriów, a nie naszych.  I ocenia nasze uczynki, a nie przynaleźność. Wszystko jest super. Jestem jednak grafikiem i brakuje mi map z graficznym  rozmieszczeniem radiacji. I bardzo oczekuję  Pańskich  polecen. Polecam teź, te specjalne strony.  Cięźko być obojętnym jeśli  ma się choć trochę wiary. Nieprawdaź?
dzieckonmp.wordpress.com/2011/03/12/matka-boza-na-koniec-czasow/
dzieckonmp.wordpress.com/2010/09/27/co-ks-prof-jan-sieg-mowil-16-lat-temu-o-czasie-oczyszczenia/
Dzięki za wskazówki. Źycze zdrowia i sił w najnowszych zmaganiach.

Piotr Bein: Bóg z nami, Grzegorzu. Wszechmogący nie patrzy na kształt krzyżyka na piersi, tylko na serce i duszę czlowieka, płacze na wizerunku powyżej u Vismayii, widząc zatracenie dusz i zgubę serc większości już ludzkości. Sam szukam wiarygodnych map – ni ema takich, nawet nie pokazują tabel z odczytami, zatrzymują symulacje atmosferyczne przed kontynentem, łżą jak najęci w telewizorni. Negatywne dotąd wyniki wpisuję natychmiast na blog. Niestety wygląda na to, że sciemniają nawet mocniej niż po Czarnobylu, nauczeni 25-letnim dodatkowym doświadczeniem, dodatkowym do tego od początku ery atomowej. Z Królową Pokoju utrzymuję kontakt na beżąco, robi dobrą robotę pokrzepiając katolickie polskie serca.

Polka z Japonii: Czytam wlasnie Pana blog. Przebywam obecnie w […]. Czy Pan mi radzi wracac do Polski w sytuacji jakiej znajduje sie teraz Japonia? Bardzo Pana prosze o szybka odpowiedz?

Piotr Bein: tak, jaknajszybciej!

Marta: witam. obecnie przebywam w Taicang, w Chinach 50 km od Shanghaju, bardzo prosze o szybka odpowiedz na pytanie: czy po wybuchu w Japonii, ja, moj maz i 2,6 letnie dziecko jestesmy tu bezpieczni? czy lepiej wracac do Polski? bardzo prosze o informacje. pozdrawiam

Piotr Bein: nie znam synoptyki w tym regionie – jesli wystepuja statystycznie wiatry z Japonii, ja bym wybywal, jesli to latwe i mialbym dzieci, rodzine slaba immunologicznie.

Paul: Cez jest ciezki i szybko opadnie, zatruwajac ocean, nie nas bezposrednio. Jod przy odrobinie szczescia moze w dalekim stopniu sie rozpasc po drodze, jako ze wschodni wiatr (np. w Michigan) moze opoznic przenieszczanie sie radioaktywnej chmury.  Okres poltrwania izotopu jodu jest krotszy niz dwa dni. Roztwor Lugola jest od trzech lat nielegalny w USA, jako ze moze sluzyc do oczyszczania amfetaminy.  Wszystko moze sluzyc do oczyszczania amfetaminy i tu jest hak na trzymanie spolecznosci za morde. Oprocz suplementow jodu potrzebny jest wapn i witamina C.  Nikt nie pisze o witaminie D, a przeciez potrzebna do przyswajania wapnia.  Nasycenie wapniem zmniejsza wchlanialnosc radioaktywnego strontu do kosci.  (wapn i stront naleza do tej samej grupy w ukladzie Mendelejewa). Nie wiem, jak sie dawkuje plyn Lugola.

Piotr Bein: Przecie piszą eksperci, że nie ma rady na czarnobyle… Zostawmy teraz oceny specjalistom, a pan nie wydaje się takim, więc proszę nie zawracać głowy. O Lugoli nie wiem, nikt nie pomaga w szukaniu i tłumaczeniu – wstydźcie się i módlcie, bo to już nie przelewki. Okres póltrwania razy 10 = ok. 1% startowej radioaktywności. Metale cięższe niż cez (np. uran) w postaci mikroskopijnego pyłu nie opadają, tylko fruwają jak molekuły, deszcz ani śnieg ich nie wypłucze z atmosfery – fakt naukowy. Rozpowszechniacie bzdury, robiąc jeszcze większe zamieszanie w głowach ludziowców. Rozmiar katastrofy w Japonii tylko jak w Czanobylu znaczy ok. milion zgonów przez ok. 20 lat, a w Japonii może być równoważnik KILKU Czarnobyli, bo jest tam 6 reaktorów. Zagotują się i stopią całkowicie (już co najmniej parę jest częściowo stopionych), gdy ustanie ratowanie, a i tak są trudne do opanowania wobec braku prądu, uszkodzeń oraz skażenia. Poza tym jest 6 basenów z wypalonym paliwem jądrowym, które zaczyna się fajczyć i może być reakcja łańcuchowa. Nie czyta pan co poniżej?

Anonim: Kiedy była sprawa Czarnobyla mieszkalam w Anglii. Wiem ze wtedy Szwecja jako pierwsza o tym powiedziala, a w Szkocji malowano owce na polach na różne kolory skazone – nieskazone. Teraz jakby spisek światowy. Wczoraj rozmawialam z kims ze Sztokholmu – niewiele o tym wiedzą, nikt nie dba. Głupki w polskiej tv pytaja jak pomóc Japonii, same idiotyzmy. A w tym samym czasie strzelają w Saudyjczyków i cuduja w Gazie, ale o tym cicho sza. Robi sie coraz gorzej.

Anonim: Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś licznika, np. tego: GAMMA-SCOUT(R) RECHARGEABLE (with the functions of the w/ALERT-model) 329.00 EUR (except V.A.T.) Equipped with a rechargeable battery. Chargeable via USB port or power supply (included in delivery). Storage capacity for registered pulses extended to 32,000 readings. Optional shorter logging intervals (minimum 10 seconds) available now. Storage clearing via button available now. Speed of data download significantly increased. Interference through cell phones cleared by use of a blocking capacitor. Ewentualnie któryś z tych, albo jeszcze inne, które są zgodne z globalnym systemem monitoringu (nie mam pod ręką linku). Liczniki produkowane fabryczne i oprogramowanie do nich. Nowoczesny niemiecki licznik (3 odmiany różniące się ilością funkcji). Licznik domowej roboty.

Roman Kafel: Licznik sobie, a ja obsewuje pieniadze, i ni z gruchy ni pietruchy yen podskoczyl nagle w stosunku do dollara… to powoduje finssowe straty wieksze niz cala katastrofa… bije w ekonomie i w export Japonii. Nie dosc ze wstrzymano produkcje badz zwolniono ze wzledu na tzw rolling blackout [wyłączanie prądu], i oszczednosci energii, akcje ratownicza, dezorganizacje kraju i ucieczke przed skazeniem… Zatrzymuje dostawe niezbednych komponentoow na caly swiat teraz drozeje import i zatrzymuje sie calkowicie import zywnosci, szczegolnie ryb i swiezych produktow. Ceny produktow skoczyly z kopyta przy zniszczeniach zbiorow na wskutek mrozow w Mexico i ewentualnego skazenia  wybrzeza Pacyfiku Ameryki Lacinskiej… Wyglada mi to na przedziwny zbieg okolicznosci, jak gdyby celowego wykonczenia najwiekszego przyjaciela i trzeciej ekonomii… a moze tylko mi tak wyglada.

Nazwa: nie żyd adkam@buntownik.pl Wiadomość: niby w Polsce nie jest gorąco ale Wam równo dogrzało czajnik, marzy się Wam władza lecz niestety sam antysemityzm nie wystarczy, Polska już zbyt dużo wycierpiała żeby dać się porwać takim tekstom, dokupcie sobie kilka nowych pozycji do biblioteki żeby być na czasie, jestem pochodzenia wyłącznie polskiego ale uważam się za obywatela świata a nie tylko Polaka, przyszłość to szanowni Panowie GLOBALIZACJA, czy Wam się to podoba czy nie i nie spinajcie się tak bardzo bo jeszcze żyłka któremu pęknie i będzie nieszczęście, wchodzimy na ten portal ze znajomymi żeby się pośmiać, normalnie mam polewę, i zdrówka życzę szczególnie psychicznego
Czas: piątek Marzec 18, 2011 at 4:52 am Adres IP: 80.54.235.246

Piotr Bein: Polak??? LOL!!! Polacy bez cudzyłowu odróżniają antysyjonizm od anysemityzmu. A tak na marginesie, to gdzie się go dopatrzyłeś, milasku? Dzięki za zdrówko, Bóg daje jak dotąd. Chroń się od opadów promieniotwórczych… Nie zapomnij wrzucić do skarbonki za info za frajer, extra za humor jaki tu znajdujesz, kolesie też.  Najłatwiej przez Pay Pala – w prawym górnym rogu strony.

Marzena: Bardzo pana proszę o informację gdzie można znależć mapę radioaktywności, zy jakiekolwiek odczyty promieniowania w Wielkiej Brytanii. Wertuję net i nic nie mogę znaleźć. Z góry bardzo dziękuję,

Piotr Bein: Nie wiem. LLRC ma tam stację obserwacyjną, natychmiast ogłosi. Monituje też sytuację globalną. Patrz artykuł Radiacja spodziewana w Europie za 10-14 dni w dziale Globalny potencjalny zasięg skażenia.

†††††††††††††††††††††

Srodki zaradcze

Z listu eksperta: Nie ma „środków zaradczych” na skutki ekspozycji na np. radioaktywne gazy szlachetne, cez i zubożony uran, drogą oddechową. Pigułki z jodem są spóźnione po fakcie. Patrz skutki Czarnobyla – zachorowania i dolegliwości.

Piotr Bein do Richard Bramhall, LLRC: Czy są środki zaradcze przeciw transuranowcom [liczba atomowa powyżej uranu, np. pluton] i izotopom innym niż jod?

Richard Bramhall: O ile wiemy, nie ma.

Marek Podlecki (20.3.2011): Do Mike’a Rivero zadzwonił gość, który przedstawił się jako specjalista od radiacji, najlepszy z najlepszych. NIE MA BEZPIECZNEGO POZIOMU RADIOAKTYWNOŚCI. Cokolwiek do nas dociera JEST NIEBEZPIECZNE. audycja whatreallyhappened.co z 17 marca.

LLRC: Potencjalne skutki na zdrowie po wybuchu reaktora Fukuszima

 1. Nie wierz zapewnieniom doradców bezpieczeństwa radiologicznego żadnego rządu. Opierają się na nieważnym modelu. Możemy mieć do czynienia z poziomem zagrożenia podobnym do Charnobyla i trzeba to potraktować niezwykle poważnie.
 2. Jeśli możesz, zdobądź licznik Geigera lub podobne urządzenie do wykrywania promieniowania, albo bierz wyniki odczytów od kogoś, kto je ma. Jeśli odczyty podniosą się więcej niż 2-krotnie ponad normalny poziom tła w twoim rejonie, albo do poziomu ponad 300nSv/h (300nGy/h), to wtedy:
 3. Ewakuuj się jak najdalej, do miejsca mniej skażonego. Jeśli to niemożliwe, zostań wewnątrz, zamknij okna i drzwi [oraz wentylację i klimatyzację] tak długo, aż poziom promienowania spadnie do normalnego. Staraj się jak najlepiej uszczelnić miejsce przebywania.
 4. Pij wodę z butelek, a mleko tylko z puszek. Unikaj świeżych owoców i jarzyn prosto z ogrodu. (Przyznajemy, że to niełatwe dla Japończyków, polegających na miejscowych produktach.) Wypatruj następnych komunikatów z http://www.llrc.org i http://www.euradcom.org

Piotr Bein: Autorzy powyzszego, niezalezni eksperci medycyny atomowej, przygotowuja prognozy roznoszenia opadu radioaktywnych z Japonii.

Jarek Kefirek: Jak się chronić przed promieniowaniem (uaktualnione 16.3.2011)

 • Udaj się do apteki bądź sklepu z suplementami, drogerii, i kup suplement diety z jodem, np „chrom plus”, „kelp” bądź jodek potasu na receptę, tylko według wskazań lekarza. Tych preparatów NIE WOLNO przedawkowywać, nawet w dobrej wierze! Zbyt wysokie dawki jodu mogą być toksyczne, jednak w dawkach zalecanych przez producenta bądź lekarza nie ma obaw.
 1. Preparat „chrom plus” zawiera chrom i 150 mikrogramów jodu. Bez recepty, dawkowanie jedna tabletka dziennie. Nie przekraczać zalecanych dawek.
 2. Preparat „kelp” zawiera naturalny wyciąg z wodorostów. Jedna tabletka „kelp” ma 200 mikrogramów jodu, bez recepty. Brać jedną tabletkę dziennie. Nie przekraczać zalecanych dawek.
 3. Preparaty syntetyczne zawierające jodek potasu dostępne tylko na receptę lekarską, stosować ściśle według wskazań lekarza bądź służb ratowniczych / sanitarnych. W żadnym wypadku nie przekraczać zalecanych dawek. Gdy władze zarządzą podawanie nam jodku potasu, odstaw powyższe preparaty (czyli chrom plus, kelp).
 4. Dobrym dodatkiem do jednego z powyższych trzech preparatów może być spirulina, czyli naturalny wyciąg z alg morskich. Zawiera niewielkie ilości jodu, bierz jedną kapsułkę dziennie.

Przed zastosowaniem powyższych preparatów poszukaj wiarygodnych informacji w internecie na ten temat. Przeczytaj ulotki, gdzie załączone są ważne informacje, których nie podałem tutaj ze względu na ograniczenie miejsca. W przypadku wątpliwości, np podawania w/w preparatów: dzieciom, osobom starszym, przewlekle chorym, alergikom, kobietom w ciąży i karmiącym, zgłoś się do lekarza lub odpowiednich służb po poradę. Bardzo ważne jest, aby zacząć przyjmować w/w preparaty z jodem jeszcze PRZED skażeniem, czyli przed dotarciem radioaktywnej chmury w miejsce Twojego zamieszkania.

 • Jednocześnie trzeba uważać, aby władze, służby nie zechciały nas przypadkiem naszprycować jakimś świństwem, pod przykrywką walki z radiacją. Dlatego śledź niezależne fora, blogi i witryny, poszukuj informacji na własną rękę – miej oczy szeroko otwarte. Wiedza ochrania, ignorancja naraża – to motto naszych trudnych czasów.
 • Radioaktywność powietrza w Niemczech – śledź te dane na bieżąco, są bardziej wiarygodne niż informacje polskojęzycznych „ekspertów” i polskiej bezpieki atomowej. Jeśli radioaktywność w Niemczech będzie powyżej normy, to może to oznaczać, że ten sam problem mamy my.  Monachium Inne stacje w BawariiInne stacje w Niemczech
 • Unikać przebywania na zewnątrz, nie otwierać okien, gdyż przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach daje częściową ochronę przed radiacją
 • Pić wodę butelkowaną przed opadami radioaktywnymi, czyli wodę mineralną. Wody tej używać do przyrządzania gorącej: kawy, herbaty, zup itp. Nie spożywać miejscowych owoców i warzyw, unikać mleka aż do wiarygodnych pomiarów skażenia, jedzenia grzybów i dziczyzny, gdyż one tradycyjnie pochłaniają największą część skażenia.
 • Zrób zapasy w pobliskim spożywczaku. Chodzi o specyficzne artykuły, mające kilka cech, m.in.: a) długi okres przydatności do spożycia, b) można je przechowywać poza lodówką czy zamrażarką, c) są odporne na czynniki środowiskowe. Dla przykładu kryteria te spełniają: mąka, gryka, soja, soczewica, ryż, makarony, konserwy, soki wysokiej jakości, zupki w proszku, i różne inne produkty. Zapasy te przechowuj w miejscach odległych od okien, nie narażonych na przeciągi i napływ powietrza z zewnątrz (ryzyko większej radiacji). Jeśli masz w rodzinie przewlekle chore osoby, zrób zapas lekarstw dla niej na kilka tygodni aż do czasu względnej stabilizacji i ustania paniki.
 • Sledź na bieżąco:
 1. Stronę organizacji Low Level Radiation Compaign (po angielsku). Organizacja ta skupia specjalistów, którzy sprzeciwiają się energetyce atomowej i informują o zagrożeniach z nią związanych.
 2. Wiarygodne (? – sam nie wiem) informacje o skażeniu, np z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej Curie.
 3. Mapę radiacji w Polsce. Na mapie tej podwyższone moce dawki promieniowania są oznaczone kolorami czerwonym i różowym.
 4. Informacje na anglojęzycznym blogu — jednocześnie, niezależne media pilnie potrzebują tłumaczy tych tekstów na język polski! Proszę o pomoc tych, którzy się na tym znają, mail rkw34 [małpa] op.pl.

KOGO CHRONIĆ NAJBARDZIEJ?

 • Przede wszystkim  kobiety w ciąży i ich nienarodzone dzieci. Podczas awarii w Czarnobylu zdarzały się liczne poronienia, a radiacja szkodzi młodym organizmom w ciele matki.
 • Dzieci i osoby starsze
 • Osoby z białaczką, rakiem, wyniszczone.

Długotrwałe zażywanie zwiększonych dawek jodu prowadzi do rozwoju jodzicy. Dawka śmiertelna dla człowieka wynosi 3 – 4 gramy. Osobom zatrutym podaje się doustnie zawiesinę skrobi, która wiąże jod, lub tiosiarczan sodu redukujący wolny jod do jodków. Stosuje się też wymuszoną diurezę i wyrównuje zaburzoną gospodarkę elektrolitową.

Dobowe zapotrzebowanie na jod w różnych okresach życia:
niemowlęta do 1 roku życia – 50 μg
dzieci 1-3 lat – 70 μg
dzieci do 6 lat – 90 μg
do 6-10 lat – 120 μg
młodzież – 150 μg
dorośli – średnio 200 μg
kobiety ciężarne – 230 μg
kobiety karmiące – 260 μg
——
Index leków podaje maksymalną dawkę dla osoby dorosłej 500 mikrogramów / dobę. Zakres dawek – 50 – 500 mikrogramów. Nie sugerował bym się dobowym zapotrzebowaniem. dla przykładu: ja obecnie zażywam kwas foliowy w dawce 200 mikrogramów. jednak na receptę są dostępne preparaty kwasu foliowego w dawce 5 i 15 miligramów, czyli wielokrotnie więcej. Jutro [17.3.2011] wypytam lekarza i napiszę własny tekst na ten temat.

Piotr Bein: Dziękujmy Jarkowi, jak zawsze w awangardzie i z użyteczną informacją. Dodam, że nie ma panaceum na setki izotopów w zupie radioaktywnej jaka może już niedługo nas otoczyć. Powyższe zalecenia pokrywają się z tymi od wiodących niezależnych. Najważniejsze jest odciąć się od wejścia skażenia (gazy radioaktywne i mikroskopijne pyłki) do organizmu drogą pokarmową (także woda i napoje!), oddechową i poprzez skórę. Częstsze kąpiele (z dużą ilością sody – podpowiada moja żona) mogą nieco pomóc, ale woda może być skażona, jeśli pochodzi np. z jeziora lub basenu otwartego na opady radioaktywności lud dopływ skażonej wody opadowej.

Zbig: w tekscie [amerykanskim] chodzi chyba o mase tabletki 65 i 130 mg, a te sa naszpikowane wypełniaczami, stabilizatorami, itp. ponadto ma postac jodku potasu, potas jest dosc ciezki, wiec w przeliczeniu na sam jod moze go byc mniej. trzeba by zobaczyc skład na opakowaniu. podobno faktycznie samego jodu potrzeba ok 200 mikrogram (mcg) dziennie…

Treatments for Nuclear Contamination Środki stosowane przeciwko skażeniu nuklearnemu

Andrzej Krasnicki: Szanowni Panstwo. W jedna z wiadomosci o zapobieganiu skutkom promieniowania wkradl sie blad. Wodoroweglan sodu to nie proszek do pieczenia a soda oczyszczona. Polecam rozwniecie tego tematu w artykule Protocol for Nuclear Contamination: Iodine, Glutathione, Chelation, Clay, Baking Soda.

Wodorowęglan sodu – soda oczyszczona [poprawka z proszek do pieczenia 18.3.2011 8:30 czasu polskiego]

Doustne podawanie wodorowęglanu sodu zmniejsza nasilenia zmian spowodowanych uranem w nerkach, które są zazwyczaj pierwszym organem wykazującym uszkodzenia chemiczne po ekspozycji uranu. Stare instrukcje wojskowe zalecają dawki lub infuzje wodorowęglanu sodu, aby pomóc alkalizacji  moczu. To sprawia, że jony uranylowe stają się mniej toksyczne dla nerek i wspiera wydalanie nietoksycznych związków węglanu uranu.

Dr Sarah Mayhill, mówi o tlenku uranu: „Może być wdychany przez żołnierzy i cywilów, przykleja się do błony śluzowej płuc, jest wychwytywany przez komórki układu odpornościowego i dostaje się do węzłów chłonnych, kości, mózgu, gruczołów produkujących hormony, jajników i jąder. Pozostaje on w tych organach przez wiele lat i jest bardzo powoli wydalany z moczem. „Nebulizacja przez skórę leczy tkanki płucne dając najlepsze efekty na zanieczyszczonych tkankach płucnych.

Spirulina i chlorella…

…były wykorzystane w dużym stopniu przez Rosjan po Czarnobylu. Japończycy kochają swoją zupę miso i mówi się, że niektórzy przetrwali dzięki niej po amerykańskim ataku na Hiroszimę i Nagasaki. Dlatego polecam Rejuvenate w wysokich dawkach z powodu wysokiej zawartości spiruliny i chlorelli, gdyż  jest to jak wyrafinowane paliwo rakietowe dla komórek, dostarczające im szeroki wachlarz skoncentrowanych składników odżywczych.

Piotr Bein: A co z transuranowcami (np. pluton?). Uran to nie tylko toksyna – w małym stężeniu (jak w opadach z dużej odleglości) przede wszystkim radooaktywny! Wniosek: samo-ewakuacja do czystszego rejonu. Czy taki jeszcze jest?

Jod (jodek potasu)

Jodek potasu cd

UWAGA: K. Tarnawski pisze:

http://piotrbein.wordpress.com/2011/03/18/jodek-potasu-cd/

1. w portalu e-dietetyka mają błąd

jest: 10—12 g/100 cm3 we krwi
powinno być: 10—12 μg/100 cm3

2. “Jod potrzebny jest dla tarczycy w mikrogramach, dla piersi i innych tkanek w miligramach, a może być przyjmowany w gramach w czasie leczenia”  – dr David Miller.

dawka śmiertelna jodu dla człowieka jest rzędu kilku g, niższa niż dla gryzoni
http://msds.chem.ox.ac.uk/IO/iodine.html

jodku potasu ~1g/kg dla królików (oral ld50)
http://www.sciencelab.com/msds.php?msdsId=9926001

Przeciwwskazania i dawki dla jodku potasu (KI)

UWAGA: Możliwy błąd nt. dawki jodku potasu: masa tabletki wygląda na masę jodu, powinno być w mikrogramach!

Dorośli w wieku ponad 40 lat są najmniej zagrożeni od uszkodzenia tarczycy radioaktywnym izotopem i wykazują największe skutki uboczne brania jodku potasu (KI). Nie powinni więc brać go, chyba że tak zalecą władze zdrowia w zw. z opadami promieniotwórczymi. KI nie pomoże nikomu na izotop jodu w częściach ciała innych niż tarczyca, nie pomoże po fakcie skażenia wewn. izotopem jodu, nie pomoże na skażenie innymi izotopami. Należy więc unikać ekspozycji na opady: na okres opadu, przebywać wewnątrz, wyłączyć wentylację, klimatyzację, nie otwierać okien ani drzwi. Sól stołowa zawiera jod, ale w ilości niewystarczającej do prewencji podczas opadu radioaktywnego.

Dawki: Jedna dawka chroni przez 24 godz. Jeśli izotop jodu pozostaje w otoczeniu dłużej, władze zdrowia powinny zawiadomić o potrzebie dalszych dawek. Unikaj wielokrotnych dawek dla ciężarnych, karmiących i niemowląt. Najlepiej ewakuować ich na czas zagrożenia opadem radioaktywnym. W USA są tabletki KI 130 miligramów (mg) i 65 mg oraz  krople zawierające 65 mg KI w każdym mililitrze (ml).

Dorośli i kobiety karmiące: 130 mg

Dzieci 3-18 lat: 65 mg

Dzieci do 18 lat, wyrośnięte jak dorośli (co najmniej 68 kg) 130 mg.

Niemowlęta i dzieci, 1  miesiąc do 3 lat (karmione piersią i nie): 32 mg

Noworodki w wieku poniżej 1 miesiąca (karmione piersią i nie): 16 mg

Branie większej dawki niż wskazana może zaszkodzić zdrowiu a nawet spowodować zgon. Noworodkom w wieku poniżej 1 miesiąca nie wolno przedawkować KI jednorazowo ani powtórzonymi dawkami, a ich poziom hormonu tarczycy musi obserwować lekarz.

Przeciwwskazania (pytaj lekarza): alergie na jod (alergia na owoce morza niekoniecznie znaczy alergię na jod),  dolegliwości skóry (np. dermatitis herpetiformis lub urticaria vasculitis), choroby tarczycy. Skutki uboczne: rozstrój żołądka, reakcje alergiczne (możliwe poważne), wysypki i zapalenie gruczołów ślinowych.

Czytaj pełny tekst UWAGA: Możliwy błąd nt. dawki jodku potasu

Dawki jodu wg normy brytyjskiej

P…ski: Środki na oparzenia popromienne

Olej rokitnikowy syberyjski – jest skuteczny jako środek profilaktyczny przy oparzeniach skóry wywołanych promieniowaniem. Sprzyja zmniejszaniu chorobowych zmian w błonie śluzowej przełyku przy naświetlaniach nowotworów. Olej z rokitnika był np. wykorzystywany z dobrymi efektami do leczenia oparzeń popromiennych po wybuchu w Czarnobylu.
Nostrzyk Żółty – Może być korzystny w leczeniu popromiennych zmian składu krwi (leukopenia).
Nagietek Lekarski – związki zawarte w nagietku wzmagają odporność własną organizmu, przyspieszają gojenie się ran, dlatego nagietek może być polecany w przypadkach nie gojących się ran i owrzodzeń, oparzeń i to zarówno termicznych, słonecznych jak i popromiennych.
Aloes – Służyć może do leczenia oparzeń popromiennych.

Maść z witaminą A stosuje w leczeniu oparzeń odmrożeń oraz zmian popromiennych.
Porady

 • Dieta powinna zawierać jabłka, kasza cytryny, awokado, oraz oliwy z oliwek.
 • Pij dużo wody.
 • Korzystanie z telefonu komórkowego Limit. Użyj filtra promieniowania dla ekranów komputerowych.

Jedna odpowiedź to “ALERT: globalne zagrożenie radioaktywne z Japonii idzie na wschód”

 1. […] Globalne zagrożenie radioaktywne z Japonii idzie na wschód […]

Sorry, the comment form is closed at this time.